W jaki sposób nauczyć dziecko dobrego wychowania?!

W jaki sposób nauczyć dziecko dobrego wychowania? Jedni z pewnością powiedzą, że najlepszy sposób to dobry przykład rodzica czy innych dorosłych, pozostali będą twierdzić, że należy ciągle powtarzać, powtarzać i powtarzać do znudzenia: proszę, dziękuję i przepraszam, w końcu dziecko zakoduje i będzie używać tych magicznych słów! Myślę, że racja leży gdzieś pośrodku, ale ja mam jeszcze lepszy sposób – dwie znakomite książki!
Pierwsza z nich, przeznaczona dla młodszych dzieci (choć te starsze, także te dużo starsze, też będą się przy niej świetnie bawiły), to przewodnik o dobrym wychowaniu autorstwa Oli Cieślak Co wypanda, a co nie wypanda. Jest to niewielka książeczka z pięknymi ilustracjami autorki i śmiesznymi krótkimi tekstami, mówiąca o tym, co wypada, a czego nie wypada robić. Młodsze przedszkolaki uwielbiają te rymowanki i łatwo uczą się ich na pamięć, a także powtarzają je sobie nawzajem, ku pamięci.
Drugą książką Bon czy ton savoir –vivre dla dzieci na pewno zainteresują się starsze przedszkolaki i dzieci szkolne. Napisał ją znakomity współczesny autor dla najmłodszych Grzegorz Kasdepke. Bon czy ton… są to opowiastki o Kubie i Bubie – sympatycznych bliźniętach, które razem z czytelnikami uczą się, w jaki sposób poprawnie się zachowywać, tak aby rodzice, w czasie wizyty gości, nie musieli chować swoich potomków do szafy (parafraza za: G. Kasdepke, Bon czy ton savoir –vivre dla dzieci, s. 5)! To właśnie od Kuby i Buby dzieci nauczą się dlaczego nie należy bekać, siorbać czy pluć, ale także tego, że ważna jest skromność, dyskrecja i że bezmyślne podążanie za modą nie zawsze wychodzi na dobre! Przygody Kuby i Buby to ponad sto pouczających historii, z których nawet dorosły dowie się ciekawych rzeczy. Dużym atutem Bon czy ton… jest to, że nie nudzi się ona nawet przy piętnastym czy dwudziestym czytaniu, z niektórych opowiadań śmieję się nawet teraz, pisząc tę recenzję, pomimo tego, że czytałam je wiele, wiele razy!
Obie książki są bardzo przyjemną lekturą, uczą pożądanych zachowań i sprytnie wyśmiewają te niewłaściwe. A przy tym, co jest bardzo ważne w książkach dla najmłodszych, są pozbawione dydaktyzmu. Bardzo serdecznie polecam!

20150608_201342 Grzegorz Kasdepke, Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci, Wydawnictwo Literatura: Łódź 2013.

20150608_201356Ola Cieślak, Co wypanda, a co nie wypanda, Wydawnictwo Dwie Siostry: Warszawa 2014.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s