Czytajmy i róbmy dobro!

Dosłownie przed chwilą skończyłam czytać najnowszą książkę Szymona Hołowni Jak robić dobrze. Jestem zachwycona i mogę tylko napisać, że uwielbiam Hołownię! Mam większość jego dzieł i jestem jego wieloletnią fanką. Jego wielkim atutem jest to, że potrafi pisać o trudnych, niejednokrotnie bardzo kontrowersyjnych sprawach w sposób niezwykle prosty. Ma bardzo ciekawy język, a co za tym idzie szybko się go czyta i – co dla niektórych niezwykle ważne – nie przynudza 🙂 Zdaję sobie sprawę, że nie do wszystkich Hołownia przemawia, że są tacy, którzy uważają go za bardzo konsekwentnego w głoszeniu swoich konserwatywnych poglądów, ale z drugiej strony spotkałam się także z opiniami, że jest on zbyt liberalny. Być może ci, którzy go krytykują nigdy dobrze nie wczytali się w jego teksty (lub w ogóle ich nie czytali), stąd ich opinie.

Jak większość Czytelników zapewne wie, Szymon Hołownia jest twórcą dwóch fundacji: Fundacji Kasisi, założonej w kwietniu 2013 roku, aby stale wspierać Dom Dziecka w Kasisi oraz Fundacji Dobra Fabryka, założonej we wrześniu 2014 roku, aby budować zakłady produkujące dobro „tam, gdzie rynek zdominowały fabryki zła” (Jak robić dobrze, s. 292). Książka Jak robić dobrze opowiada o ludziach, którym fundacje pomagają, ale także o tych, którzy tę pomoc organizują. To historia Afryki, którą poznał Szymon Hołownia podczas swoich podróży, to historia ludzi, którzy doświadczają wielkiej nędzy i cierpienia, ale potrafią się dzielić najcenniejszym, co mają.

Zapewne wielu Czytelników zadaje sobie pytania (ja również przed lekturą książki je sobie zadawałam) jak to się dzieje, że tak wiele pomocy spływa do Afryki, a pomimo tego jest to kontynent takiej skrajnej nędzy, głodu, wielu szalejących, śmiertelnych chorób i wielu zwalczających się pomiędzy sobą plemion, które ciągle żyją bez bieżącej wody czy prądu? Na te niezwykle trudne pytania odpowiada Hołownia w swojej książce, dzieli się swoją ogromną wiedzą i porusza Czytelnika do głębi.

Trudno przejść obok tej książki obojętnie. Jest ona wzruszająca, ale nie łzawa, nie porusza łatwych tematów, zmusza do refleksji, ale i daje powody do uśmiechu. Pokazuje wiele dróg czynienia dobra, tak, aby było go coraz więcej na świecie i wskazuje, że tak jak kropla drąży skałę, tak małe dobro, które robi dużo osób urasta to rangi wielkiego!
Bardzo serdecznie polecam książkę Szymona Hołowni Jak robić dobrze i z radością donoszę, że będzie jej kontynuacja! Dlatego czytajmy i róbmy dobro!

Zachęcam do odwiedzenia stron Fundacji Kasisi: http://www.fundacjakasisi.pl/ i Fundacji Dobra Fabryka: http://www.dobrafabryka.pl/

Szymon Hołownia, Jak robić dobrze, Wydawnictwo Czerwone i Czarne: Warszawa 2015.

jak robić dobrze

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s