Opowieść o życiu i chorobie

Pamięci Izy
Rak – kiedy na ogół słyszymy to słowo, to kojarzy nam się ono ze straszną przewlekłą chorobą. Dla niektórych brzmi jak wyrok, inni traktują go jak wroga, którego trzeba pokonać. Dla jednych i dla drugich jest powodem cierpienia oraz najczęściej długiego leczenia i hospitalizacji, ale także momentem przewartościowania swojego życia. Każdy człowiek dotknięty tą chorobą musi sobie z nią jakoś poradzić, lepiej lub gorzej, samotnie lub przy wsparciu bliskich. Dla niektórych kończy się wyleczeniem, ale nie wszyscy mają tyle szczęścia.
Na całe szczęście o raku mówi się dużo w przeróżnych mediach, znane osoby opowiadają o swojej walce z nowotworem, a dzięki temu pokazują, że jest to choroba, która może dotknąć każdego i z której można się wyleczyć. Osoby chore, chcąc poradzić sobie ze swoim cierpieniem, piszą blogi, artykuły czy książki, zakładają fundacje, a dzięki temu również pomagają innym chorym.
W tym miejscu chciałabym polecić książkę Aliny Mrowińskiej Magda, miłość i rak. Magdalena Prokopowicz. O życiu, śmierci … i nadziei. Większość osób zapewne zna panią Magdę Prokopowicz z mediów czy bloga, a może szczególnie z założonej przez nią Fundacji Rak’n’Roll. Przyznam się, że ja kojarzyłam twarz pani Magdy, jednak dopiero, kiedy dostałam tę publikację, mogłam poznać jej osobę i dowiedzieć się szczegółów jej historii. W książce znajdziemy wywiad z panią Magdą, jej opowieści o życiu przed i po diagnozie, o małżeństwie, macierzyństwie, ale i o Fundacji. Są tam także fragmenty bloga i wiele zdjęć z prywatnego archiwum. Myślę, że ta książka może być wartościowa zarówno dla dotkniętych nowotworem, ich bliskich, ale również dla tych, którzy nie doświadczyli tej choroby bezpośrednio.
Według mnie najlepszą , najbardziej wartościową częścią tej książki jest wywiad z mężem pani Magdy – Bartkiem Prokopowiczem. Jest to świetna opowieść o życiu z bliską osobą, która jest chora na raka, o radzeniu sobie z jej i swoim cierpieniem, ale także o samotności, codzienności, wzlotach i upadkach. Jest to wielki atut tej publikacji, gdyż większość blogów, książek czy artykułów skupia się na chorym, ale przecież choroba i cierpienie jednego członka rodziny przekłada się na życie i funkcjonowanie pozostałych osób. Myślę, że gdyby nie ten wywiad, to zupełnie inaczej odebrałabym całą książkę, ale i również samą panią Magdalenę oraz jej życie i chorobę. Bardzo serdecznie polecam tę książkę!

magda, miłość i rak  Alina Mrowińska, Magda, miłość i rak. Magdalena Prokopowicz. O życiu, śmierci … i nadziei, Wydawnictwo Zwierciadło: Warszawa 2013.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s