Sposób na Twoje dziecko!

Gdyby istniała lista polecanych czy też obowiązkowych (mimo, że to kojarzy się tak szkolnie i negatywnie 😛 ) książek dla świeżo upieczonych rodziców i gdybym mogła dopisać do tej listy choć jedną pozycję to na pewno byłby to Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna Artura Kołakowskiego i Agnieszki Pisuli wydany przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Zanim napiszę co to za lektura i dlaczego tak bardzo ją polecam, muszę podkreślić, że jedynym minusem tej naprawdę rewelacyjnej pozycji jest jej tytuł. Każdy lub prawie każdy rodzic, który zobaczy tytuł zapewne odłoży książkę na półkę i stwierdzi, że jego dziecko przecież nie jest trudne! Ten podręcznik to rzeczywiście świetny sposób na trudne zachowania dzieci, ale jest to także godny polecenia sposób na każde dziecko, to dobry sposób na Twoje dziecko! Ale od początku 🙂
Podręcznik Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna opiera się na psychologii behawioralnej, dlatego w pierwszym rozdziale autorzy piszą czym ona jest i przybliżają jej główne zasady. Następnie opisują wiele technik behawioralnych, które z powodzeniem można stosować w pracy z dziećmi. Tłumaczą między innymi jak wygaszać niepożądane zachowania dzieci, jak sobie radzić z dziecięcymi wybuchami złości, w jaki sposób wprowadzać i przestrzegać zasad, jak wydawać polecenia, aby były one skuteczne. Autorzy pokazują także najbardziej popularne sposoby wymuszania przez dzieci i sposoby radzenia sobie z nimi. Opisują strategie nagradzania, popularny system żetonowy, sposoby na chwalenie dzieci, ale także umiejętne wprowadzanie konsekwencji, czyli kolokwialnie mówiąc kar czy często stosowaną przez rodziców technikę wyliczania, czyli metodę 1-2-3. Wszystkie techniki są jasno i przejrzyście opisane oraz poparte przykładami dla lepszego zrozumienia. W ostatniej części podręcznika znajdują się różne materiały do pracy i ilustracje, które pozwolą na przeniesienie teoretycznej wiedzy wyniesionej z lektury na praktyczną pracę z dzieckiem.
Wielkim atutem tej książki są fantastyczne schematy i rysunki, jako podsumowanie informacji zawartych w rozdziałach, które w prosty sposób pozwolą zapamiętać ważniejsze zasady i ułatwią szybkie przypomnienie danej techniki, jeśli nie mamy czasu na czytanie całego rozdziału.
Bardzo serdecznie polecam Sposób na trudne dziecko. Przyjazną terapię behawioralną wszystkim rodzicom, także tym, którzy są sceptyczni wobec dorobku psychologii behawioralnej. Autorzy podręcznika włożyli ogrom pracy, aby stworzyć naprawdę dobry poradnik, który wesprze rodziców w ich relacjach z dziećmi. Jest to także dobra lektura dla nauczycieli, którzy często są bezsilni w pracy z dziećmi, Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna jest także dla Was! Miłej i owocnej lektury 🙂

Sposob na trudne dziecko_200 A. Kołakowski, A. Pisula, Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne: Sopot 2011.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s