Przetestowane na dzieciach!

Bardzo lubię zabawną i pouczającą, a przy tym przyjemną dla ucha i oka literaturę dla dzieci! Te dwie książki, o których chcę teraz napisać, posiadają wszystkie te cechy. Serdecznie polecam Robota Roberta Zofii Staneckiej oraz Tadka i spółkę Joanny Olech. Te dwie niewielkie i pięknie ilustrowane książki pochodzą z serii Czytam sobie stworzonej przez wydawnictwo Egmont.

Seria Czytam sobie to książki przeznaczone do nauki samodzielnego czytania lub doskonalenia tej umiejętności przez dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Cykl składa się z trzech poziomów: 1. składam słowa, 2. składam zdania, 3. połykam strony. Twórcami opowieści są znani współcześni polscy autorzy piszący dla najmłodszych czytelników. Więcej o akcji i serii na stronie internetowej http://www.czytamsobie.pl

Jak to zwykle bywa z literaturą, szczególnie tą przeznaczoną dla dzieci, znajdziemy lepiej i gorzej opowiedziane historie. Podobnie jest także w tej serii, gdyż wśród wielu znakomitych pozycji znajdziemy także bardzo średnie. Jednak zarówno przygody małego robota jak i sprytnego Tadka należą do tych bardzo udanych!

Zofia Stanecka wymyśliła ciekawą historię pana Polikarpa – dyrektora fabryki robotów, który męczy się pisaniem doktoratu oraz jego ulubionego robota Roberta, który porzuca swoją pracę i wyrusza … na urlop! Robot Robert to niezwykle przezabawna, pouczająca historia, pełna pięknych ilustracji, ale i … łamańców językowych! Niektóre wyrazy i zwroty są naprawdę trudne i mogą być niezrozumiałe dla przedszkolaków, ale z drugiej strony czytaniu przecież towarzyszą rodzice i opiekunowie, którzy chętnie spieszą z pomocą i zapewne wytłumaczą skomplikowane wyrażenia.

Książka Tadek i spółka opowiedziana przez Joannę Olech to kilka krótkich historyjek o różnych dzieciakach: sprytnym Tadku, pytalskiej Natalce, mądrym Romku, Teresce i jej domowym zwierzyńcu oraz łobuzującym Franku. Przedszkolaki, ale i nieco starsze dzieci chętnie utożsamiają się z bohaterami, słuchając o ciekawych i pouczających przygodach swoich rówieśników.

Obie opisane przeze mnie książki są częścią drugiego poziomu (tj. składam zdania ) serii Czytam sobie. Tak jak wcześniej pisałam mogą one służyć dzieciom w nauce czytania lub mogą być książkami do głośnego czytania małym czytelnikom lub w tym przypadku raczej słuchaczom 🙂 Przetestowałam je na swoich przedszkolakach i z czystym sumieniem napiszę, że dzieci za nimi przepadają. Zarówno historia Roberta jak i Tadka przyciąga uwagę i nie nudzi się przy wielokrotnym czytaniu, mało tego są dzieci, które niektórych fragmentów nauczyły się na pamięć i „czytają” je razem ze mną! Serdecznie polecam!

20150810_132020 Zofia Stanecka, Robot Robert, Wydawnictwo Egmont: Warszawa 2014.

20150810_131848 Joanna Olech, Tadek i spółka, Wydawnictwo Egmont: Warszawa 2014.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s