Lotta ma bardzo zły humor!

Uwielbiam Astrid Lindgren i bardzo sobie cenię jej książki. Była genialną obserwatorką dziecięcych zachowań i ich psychiki i może dlatego, choć minęło ponad pięćdziesiąt lat od wydania jej niektórych utworów dla najmłodszych czytelników, jej książki są nadal tak poczytne, a wiele dziecięcych problemów w nich poruszanych nadal aktualnych. Jedną z moich ulubionych postaci wymyślonych przez Astrid Lindgren jest Lotta. Ta mała, niesforna dziewczynka podbiła moje serce. O jej przygodach przeczytamy w dwóch tomach: Dzieci z ulicy Awanturników oraz Lotta z ulicy Awanturników.

W niewielkim żółtym domu przy ulicy Garncarzy mieszka rodzina Nymanów: Jonas, Mia Maria, Lotta oraz mamusia i tatuś. Z racji wielkiego hałasu i ciągłych awantur ulica według taty powinna zmienić nazwę na ulicę Awanturników. Tak zaczyna się przezabawna pierwsza część cyklu: Dzieci z ulicy Awanturników. Narratorem tej części jest Mia Maria, która opowiada o wspaniałych, a jednocześnie bardzo prostych zabawach i przygodach, jakie przeżywa razem z rodzeństwem, w czasach, kiedy telewizor i komputer nie były jedną z głównych aktywności dzieci. Mali awanturnicy bawią się więc w piratów czy w szpital, urządzają sobie wycieczkę, zaprzyjaźniają się ze starszą panią z sąsiedztwa oraz odwiedzają dziadków. Opowieściom towarzyszom zabawne dialogi i konkluzje, które rozśmieszą nie tylko małych czytelników.

Druga część cyklu to Lotta z ulicy Awanturników, która opowiada o pewnym dniu, w którym Lotta obudziła się w bardzo złym humorze. Z racji swoich pięciu lat Lotta nie była w stanie poradzić sobie ze swoimi negatywnymi emocjami, stąd jej niemądre i impulsywne zachowania, które pociągnęły za sobą niecodzienne zdarzenia. Nie będę ich zdradzać, warto sięgnąć do źródła 🙂 Ta opowieść jest bardzo dobrze napisana, dzieci w wieku przedszkolnym mogą utożsamić się z krnąbrną dziewczynką i zastanowić czy jej zachowania były rozsądne. Kiedy w swojej pracy pedagogicznej przygotowywałam zajęcia o emocjach, postanowiłam wykorzystać tę książkę i porozmawiać z dziećmi o złości. Muszę przyznać, że zajęcia udały się znakomicie, a przedszkolaki odnalazły w Lotcie swoją rówieśniczkę, która tak jak oni czuje złość i nie potrafi sobie z nią poradzić. Lotta i jej zły humor to naprawdę znakomity przyczynek do rozmowy o złości i jej nieodłączności w naszym życiu, a także o konstruktywnych sposobach radzenia sobie z nią.

Zabawne było to, że przedszkolaki tak bardzo polubiły Lottę, że kiedy obiecałam kupić Dzieci z ulicy Awanturników i im poczytać, to do momentu, w którym w końcu nie zakupiłam i nie przyniosłam książki, wypytywały o nią codziennie 😉 Nie miałam wyboru i szybko zakupiłam obiecaną książkę, ale zakup bardzo się opłacił!

Obie książki o przygodach Lotty są przeznaczone dla dzieci od lat 4 i zaręczam, że bardzo podobają się dzieciom. Są one ponadto niezwykle wartościowe i pouczające. Zdecydowanie polecam!

20150906_202704 Astrid Lindgren, Dzieci z ulicy Awanturników, Wydawnictwo Nasza Księgarnia: Warszawa 1994.

20150906_202654 Astrid Lindgren, Lotta z ulicy Awanturników, Wydawnictwo Nasza Księgarnia: Warszawa 2004. Wydawca kolekcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM: Polityka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s