Jodi Picoult – daje do myślenia!

Jodi Picoult jest jedną z moich ulubionych pisarek. Przeczytałam prawie wszystkie dostępne w Polsce jej książki i uważam je za godne polecenia, a niektóre z nich wręcz za genialne 😉 Zastanawiałam się jaką formę ma przybrać ta recenzja; czy mam napisać kilka recenzji o książkach tej niezwykle utalentowanej pisarki czy jedną całościową. Postanowiłam napisać jedną i podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat jej pisarstwa w ogóle, a przy tym polecić powieści szczególnie chwytające za serce. Ale po kolei 🙂

Pierwszy raz z powieścią Jodi Picoult zetknęłam się wiele lat temu, gdy polecono mi jej Świadectwo prawdy. Przeczytałam i była to zdecydowanie miłość od pierwszego wejrzenia. Świadectwo prawdy to obyczajowa powieść z wątkiem kryminalnym, trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Opowiada historię niezwykle cichej i pobożnej społeczności amiszów, której spokój zostaje zburzony, kiedy na jednej z farm zostaje znaleziony martwy noworodek. To niezwykła opowieść, którą rewelacyjnie się czyta, jest pełna zwrotów akcji i ma przewrotne zakończenie, którego nie powstydziłaby się sama królowa kryminałów Agatha Christie! Generalnie pisarstwo Jodi Picoult charakteryzuje się trzymającą w napięciu fabułą i niewiarygodnymi zakończeniami, ale o tym za chwilę.

Jedną z moich ulubionych powieści Picoult i takich, od których nie sposób się oderwać jest To co zostało. To ponad pięciuset stronicowe tomisko przeczytałam jednego dnia 😉 Miałam wolny dzień (nie czekały na mnie żadne obowiązki uff), a kiedy zaczęłam czytać, nie byłam w stanie się oderwać (dosłownie!). To co zostało jest historią dziewczyny, która musi zmierzyć się z przeszłością swojej rodziny, przeszłością naznaczoną Holokaustem, ale także przeszłością oddziałującą na teraźniejszość i przyszłość. Jest to jedna z lepszych powieści, które przeczytałam w życiu, bardzo godna polecania!

Jodi Picoult prawie zawsze porusza w swoich książkach bardzo trudne i delikatne kwestie, czasem kontrowersyjne i takie, które mają zagorzałych zwolenników oraz przeciwników. Możemy przeczytać w jej powieściach o eutanazji (Deszczowa noc), aborcji w kontekście niepełnosprawności nienarodzonego dziecka (Krucha jak lód), objawieniach (Jesień cudów), molestowaniu seksualnym dziecka (W imię miłości), Holokauście (To co zostało), przemocy w związku (Jak z obrazka), zespole Aspergera (W naszym domu), śmiertelnej chorobie dziecka (Bez mojej zgody) czy masowych morderstwach w szkołach (Dziewiętnaście minut).

Książki Jodi Picoult to zdecydowanie powieści obyczajowe, jednak w wielu z nich przewijają się wątki kryminalne, dlatego czyta się je jak dobry kryminał. Niewątpliwym atutem pisarstwa Picoult są dobrze skonstruowani bohaterowie, to ludzie z krwi i kości, którzy mają swoje lepsze i gorsze dni. Wielu z nich autorka pozwala opowiedzieć część historii ze swojej perspektywy, co daje czytelnikowi bogatszy obraz toczących się wydarzeń. Dla mnie niezwykle wartościowa wydaje się możliwość opowiadania historii z perspektywy osób o odmiennych, wręcz sprzecznych poglądach, chciało by się kolokwialnie rzec stojących po przeciwnej stronie barykady. Myślę, że obok żadnej z powieści Picoult nie można przejść obojętnym, możemy się nie zgadzać z bohaterami, nie lubić ich lub wręcz przeciwnie kibicować im, ale nie będzie to czytanie beznamiętne. I sądzę, że autorce właśnie o to chodzi, aby Czytelnik emocjonował się opisywanymi wydarzeniami, rozmyślał, co on zrobiłby na miejscu tego czy innego bohatera. Te książki dają bardzo dużo do myślenia, są świetnym pretekstem do dyskusji czy dalszych poszukiwań w interesującym nas temacie. Kolejną zaletą powieści Picoult są przewrotne zakończenia, często poddające w wątpliwość sensowność działań głównych bohaterów lub wręcz je ośmieszające. Kontrowersyjne tematy, świetnie skonstruowana fabuła, wartka akcja, nieprawdopodobne zakończenia to wszystko znajdziecie w pisarstwie Picoult!

Jodi Picoult to rewelacyjna powieściopisarka, bardzo gorąco polecam jej wszystkie książki! One zdecydowanie dają do myślenia!

w naszym domu Jodi Picoult, W naszym domu, Wydawnictwo Prószyński i S-ka: Warszawa 2011.

Wszystkie powieści Jodi Picoult wydaje Prószyński i S-ka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s