Filmowo – literackie opowieści o brzydkich kaczątkach

Niedawno byłam w kinie (uwielbiam nie tylko książki, ale również kino 😉 ) na bardzo pięknym libańskim filmie Anioł. Opowiada on historię Leby, skromnego nauczyciela i ojca dwóch dziewczynek, który przez sąsiadów i znajomych ciągle jest zasypywany życzeniami narodzenia syna. Wraz z żoną decydują się na trzecie dziecko i tym razem, ku uciesze lokalnej społeczności, rodzi im się syn. Okazuje się jednak, że chłopiec jest niepełnosprawny i o ile nie przeszkadza to jego rodzicom, to zaczyna doskwierać miejscowym ludziom. Leba kocha swojego syna i chce go ustrzec przed losem ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci, dlatego wraz z żoną decydują się na odważny krok… Czy mały niepełnosprawny chłopiec może zmienić życie zakłamanych ludzi? Czy jego niepełnosprawność może okazać się cudowna i wyjątkowa? O tym przekonacie się, jeśli obejrzycie film, a zaręczam, że warto! Anioł to naprawdę dobre, dające do myślenia i wzruszające kino.

Rozpisałam się o filmie, a mój blog dotyczy przecież książek 😉 No tak, wracając do mojej wizyty w kinie, chciałam napisać, że oglądając Anioła pomyślałam o genialnej książce dotyczącej niepełnosprawności dziecka, a mianowicie o Poczwarce Doroty Terakowskiej.
Poczwarka opowiada historię kobiety i mężczyzny- Ewy i Adama, współczesnego małżeństwa, które- w ich mniemaniu- ma wszystko: wykształcenie, dobrą pracę, dającą im pieniądze i pozwalającą im się realizować i spełniać wszystkie marzenia, pozycję społeczną, dom, który w najmniejszym szczególe został zaprojektowany tak, aby był reprezentacyjny, niekoniecznie praktyczny i wygodny. Można by powiedzieć, że to wzorcowe, idealne małżeństwo. Do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka, które ma być dziedzicem ich materialnych i niematerialnych dóbr, które zdobyli dzięki własnej pracy i poświęceniom. Dziecko zostaje więc skrupulatnie zaplanowane, aby nie było niespodzianką, musi bowiem pojawić się w odpowiednim czasie, aby swoim przyjściem na świat uświetnić sukces rodziców. Rodzi się więc Marysia- nie jest jednak idealnym dzieckiem, o jakim marzyli Ewa z Adamem, to upośledzone dziecko. Dziewczynka ma zespół Downa, nie jest to jednak łagodna postać, która dla niewprawnego oka wydałaby się jedynie dziewczynką ze skośnymi oczami, ale postać ciężka, z głębokim upośledzeniem umysłowym. Dla Ewy i Adama te narodziny są końcem ich idealnego życia, coś poszło nie tak jak sobie zaplanowali.

Dorota Terakowska odmalowała bardzo ciekawe studium przypadku małżeństwa, któremu rozpada się życie, kiedy przychodzi na świat niepełnosprawne dziecko. Nie ulega wątpliwości, że niepełnosprawność potomka jest bardzo trudna do przepracowania, jest często nieoczekiwana. Jednak z drugiej strony upośledzone dziecko jest wyjątkowe, jest niezwykłym darem, ma w sobie jakąś cudowność (zupełnie jak każdy z nas), nieuchwytność. Jest poczwarką, która pewnego dnia może zamienić się w motyla. O tym także napisała Terakowska, z niezwykłą czułością i delikatnością.

Poczwarka to bardzo dobra powieść, chwyta za serce, ale także każe się zatrzymać i zastanowić. Czyta się ją jednym tchem i ma ochotę na jeszcze, pomimo tego, iż tematyka jest naprawdę trudna i delikatna. Kilkakrotnie przeczytałam już tę książkę, ale wiem, że jeszcze kilka razy do niej wrócę.

Powiedziałabym, że zarówno bohater Anioła, jak i Marysia – tytułowa poczwarka, to takie literackie brzydkie kaczątka, a ten, kto potrafi dostrzec więcej, zapewne zobaczy ich przemianę w piękne łabędzie.

Bardzo gorąco polecam i zachęcam do czytania, ale, i wyjątkowo w tej recenzji, także do oglądania! 🙂

20150921_190816 Dorota Terakowska, Poczwarka, Wydawnictwo Literackie: Kraków 2001.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s