Choć przez chwilę jestem kryminologiem

Kiedy byłam nastolatką, marzyłam o tym, aby kiedyś w przyszłości zostać kryminologiem. Uwiedziona serialami takimi jak Kryminalne zagadki Las Vegas czy naszą rodzimą produkcją Kryminalni, ale i zaczytana powieściami Agathy Christie chciałam być nieustraszonym detektywem (lub detektywką 😉 ) i po nitce do kłębka, zbierając niewidzialne dla ludzkiego oka ślady, rozwiązywać kryminalne zagadki. Dreszczyk emocji przebiegał mi po plecach, kiedy myślałam o czekających mnie sprawach i wiedziałam, że nigdy nie będę się nudziła w pracy, rozwiązując mroczne zagadki i szukając słabych stron zbrodni doskonałych. No cóż, marzenia… Tych dotyczących wykonywanego kiedyś w mglistej przyszłości zawodu miałam jeszcze kilka, a w końcu wybrałam zupełnie inną drogę życiową (zgadza się to z marzeniem o byciu kryminologiem o tyle, że nigdy nie nudzę się w pracy 😉 ).

Ale do rzeczy, kryminologiem nie zostałam, jednak pozostała we mnie sympatia do kryminalnych powieści pełnych mrocznych zagadek. Pisałam już o królowej polskiego kryminału – Katarzynie Bondzie i jej opowieści o Saszy Załuskiej, dlatego teraz postanowiłam napisać o mojej fascynacji innymi powieściami tej utalentowanej pisarki.

Czy na segregowaniu odpadów można się dorobić? Co łączy śmieciowego barona ze zbrodnią sprzed lat? Czy pięknie odnowiona kamienica w centrum Katowic została przeklęta i już zawsze będą w niej ginąć ludzie? Czy osławiona i odnosząca sukcesy seksuolog może stać się ofiarą przemocy seksualnej? Czy można prowadzić sprawę o morderstwo kiedy wszyscy kłamią? Jak wydobyć zeznania od zmarłych, skoro tylko oni nie kłamią? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź, jeśli sięgniecie do fantastycznej książki Katarzyny Bondy Tylko martwi nie kłamią.

Najpierw ginie jedno dziecko – nastoletni Amadeusz. Po kilku latach w tej samej okolicy znika dziewięcioletnia dziewczynka – Zosia. Znana i poważana florystka, matka zabitego przed laty chłopca jest ostatnią osobą, która widziała dziewczynkę żywą. Czy te dwie zbrodnie coś łączy? Czy nieutulona w żalu po stracie syna kwiaciarka mogła porwać i zabić dziewczynkę? Dlaczego nikt nic nie widział? Czy ma jakieś znaczenie to, że matka dziewczynki to Cyganka? W czasie śledztwa wychodzi na jaw kolejne, zupełnie przypadkowe zabójstwo – czy może mieć coś wspólnego z zabitymi dziećmi? Florystka to niezwykle ciekawa i emocjonująca powieść, a przewrotne zakończenie tylko dodaje jej pikanterii.

Czy coś łączy te dwie książki? Oczywiście! To postać psychologa policyjnego – Huberta Meyera. Hubert pracuje jako profiler, czyli osoba, która wykonuje psychologiczne portrety sprawców przestępstw. Jest niezwykle inteligentny i pracowity. Zdecydowanie da się lubić, dlatego Czytelnik kibicuje jego decyzjom i martwi się jego porażkami. W obu powieściach Bondy, oprócz głównej fabuły, możemy śledzić życie prywatne Meyera (pierwsza książka z serii to Sprawa Niny Frank – niestety jeszcze nie miałam okazji przeczytać, ale mam nadzieję, że uda mi się to szybko nadrobić 😉 ). W Tylko martwi nie kłamią Meyer jest czynnym pracownikiem policji, jednak podwija mu się noga i Czytelnik Florystki zastaje go w kiepskim stanie, gdzieś w głuszy i w dodatku na bezrobociu. Jednak koledzy o nim nie zapominają i kiedy ginie Zosia, proszą go o pomoc. Jak ułoży się życie Meyera po zakończeniu śledztwa przekonajcie się sami.

Serdecznie polecam książki Katarzyny Bondy Tylko martwi nie kłamią i Florystkę. Także i Wy możecie popracować jako kryminolodzy, chociaż przez krótką chwilę 😉

20150816_140437 Katarzyna Bonda, Tylko martwi nie kłamią, Wydawnictwo Muza: Warszawa 2015.

20150816_140424 Katarzyna Bonda, Florystka, Wydawnictwo Muza: Warszawa 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s