Wiersze i legendy dla najmłodszych

Jaka powinna być dobra książka dla dzieci? Przede wszystkim musi być napisana piękną, poprawną polszczyzną, powinna mieć mądry i zrozumiały dla najmłodszych czytelników tekst oraz zawierać ładne, kolorowe ilustracje. Książka, którą serdecznie polecam, ma wszystkie te cechy. Przedstawiam Wiersze naszego dzieciństwa, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Olesiejuk.

Na Wiersze naszego dzieciństwa składają się utwory Aleksandra Fredry, Marii Konopnickiej i Urszuli Kozłowskiej. Jeśli chodzi o wiersze Fredry i Konopnickiej, to zbiór ten zawiera kilka najbardziej znanych i lubianych, a przy tym pouczających historyjek, takich jak Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli czy Stefek Burczymucha. Natomiast z twórczości Urszuli Kozłowskiej wydawnictwo wybrało kilka polskich legend, które autorka przedstawiła w formie wierszowanej, miedzy innymi znalazły się tam opowieści o Smoku Wawelskim, Bazyliszku, Syrence warszawskiej czy Złotej Kaczce.

Legendy – wiersze to bardzo dobry eksperyment! Urszula Kozłowska w bardzo przystępny sposób sparafrazowała znane polskie podania, powiedziałabym wręcz, że dała im drugie życie. Wielkim atutem tej formy jest to, że są one zdecydowanie krótsze niż standardowe legendy i napisane prostszym, bo bardziej współczesnym językiem, a dzięki temu łatwiejsze w odbiorze dla dzieci, szczególnie tych młodszych.

Wielkim atutem książki jest strona graficzno – edytorska. Na każdej stronie znajduje się niewiele tekstu i ilustracja, co jest niezwykle ważne przy czytaniu młodszym dzieciom, których koncentracja uwagi nie jest jeszcze dobrze rozwinięta, a co za tym idzie nie potrafią zbyt długo wytrzymać przy czytaniu bez pokazywania obrazków.

Kolejnym plusem tego wydania są przepiękne, kolorowe ilustracje stworzone przez Małgorzatę Goździewicz i Elżbietę Śmietankę – Combik. Żywe, barwne obrazki cieszą oko oraz rozbudzają wyobraźnię dzieci i są świetnym uzupełnieniem tekstu. Uwrażliwiają i pokazują, że dobra książka dla najmłodszych czytelników to nie tylko sam tekst, ale również starannie stworzone ilustracje.

Bardzo serdecznie polecam tę książkę!

20150930_083904 Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska, Wiersze naszego dzieciństwa, Wydawnictwo Olesiejuk: Warszawa 2015.

Reklamy

2 thoughts on “Wiersze i legendy dla najmłodszych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s