Porozmawiajmy o śmierci

Początek listopada to w naszej pięknej polskiej tradycji czas modlitwy i wspominania zmarłych. Bardzo często śmierć bliskiej nam osoby jest straszną tragedią i trudno się pogodzić z taką nieuchronnością życia. W chwilach bólu i rozpaczy może nam przyjść z pomocą literatura. To właśnie w wielu opowieściach odnajdziemy słowa otuchy i pocieszenia, które tak trudno przychodzą na myśl w bezpośrednim kontakcie z innymi ludźmi. Nieprzepracowana strata i żałoba mogą wyrządzić wiele zła, dlatego warto o swoim cierpieniu rozmawiać lub przepracować je właśnie za pomocą mądrych książek.

Niezwykle ważna jest również umiejętność rozmowy o śmierci z dziećmi. Dopuszczanie ich do poznania tajemnicy śmierci czy też pozwalanie im na przeżywanie bólu, straty i żałoby. Często boimy się reakcji dzieci na wiadomość o śmierci, a to właśnie dzieci ze swoją dziecięcą logiką i mądrością oraz ufnością mogą okazać się dojrzalsze od niejednego dorosłego. Śmierć nie może stać się tematem tabu, musi być omawiana czy też wręcz oswajana, bo przecież będzie dotyczyć każdego z nas.

Tą małą, niezwykłą książkę kupiłam w jednej z księgarni z tanimi książkami. Była ona bardzo niepozorna, ale okazała się bardzo cenna. Została stworzona przez trzy kobiety. Pierwsza z nich, Claire d’Hennzel, pomysłodawczyni książki, jest psychoterapeutką, a także ofiarą nieprzepracowanej żałoby z dzieciństwa. Kiedy straciła brata, jego śmierć została zmilczana, a jej nie dane było go opłakać. Kolejne dwie współautorki to Delphine Charlotte oraz Christine Chertemps, ilustratorki, odpowiedzialne za szatę graficzną książki.

We wstępnie możemy przeczytać, że jest to książka zarówno dla wierzących, jak i ateistów, dla dorosłych, ale i dla dzieci. Może stać się przyczynkiem do trudnych rozmów, ale także przepracowania swojego bólu.

W imieniu życia. Opowiedz mi o śmierci… to zbiór czterdziestu tekstów pochodzących z różnych czasów i kręgów kulturowych, których cechą wspólną jest to, iż poruszają problem śmierci. Książka zawiera między innymi fragmenty tekstów Dalajlamy, świętego Augustyna, Mozarta, Małego księcia czy Oskara i pani Róży. Każdy tekst zawiera krótką notkę o autorze oraz opis bibliograficzny, dzięki czemu bez problemu możemy odnaleźć dzieło, które nas zainteresowało.

20151102_192105

Wielkim atutem książki jest dobór tekstów. Celnie i mądrze opisują problematykę śmierci oraz konsekwencje, które za sobą niesie. Po lekturze opowieści zostaje się umocnionym, podniesionym na duchu, ale i przygotowanym do trudnych rozmyślań czy rozmów.

Kolejny atut to szata graficzna. Ilustracje są piękne i dostosowane do tekstów, tworzą z nimi jedną całość.

20151102_194254

Polecam ten fantastyczny zbiór! Zakończę jednym z moich ulubionych cytatów o śmierci:

Tak więc śmierć jako zło, które najbardziej przeraża, w ogóle nas nie dotyczy, ponieważ kiedy istniejemy, śmierci nie ma, a kiedy śmierć się zjawi, my już nie istniejemy   Epikur

20151102_191935Claire d’Hennezel, Delphine Charlotte, Christine Chertemps,  W imieniu życia. Opowiedz mi o śmierci…, Wydawnictwo Klucze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s