Myszka Alicja i ostrożność

Dzieci są z natury ciekawe świata. Wszystkiego chcą dotknąć i posmakować i jest to najzupełniej w świecie naturalne oraz poznawczo i rozwojowo bardzo potrzebne. Jednak na takiego małego człowieka wszędzie czają się niebezpieczeństwa: gniazdka elektryczne, wysokie krawężniki, schody, gorące potrawy czy ostre sztućce. Ciągłe powtarzanie i upominanie w stylu: „Uważaj!”, „Oparzysz się!”, „Nie wychylaj się”, „Nie dotykaj!” często nie dość, że nie skutkują, to jeszcze działają wręcz zachęcająco, bo w końcu zakazany owoc najlepiej smakuje 😉

Co w takim razie zrobić, aby ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem, a z drugiej strony nie kontrolować go ciągle i upominać? Jak zawsze (ku mojej uciesze 😉 ) z pomocą przychodzi literatura 🙂

Pewna mała myszka Alicja była bardzo ciekawska, a przy tym bardzo nieostrożna. Ciągle się przewracała, bo nie patrzyła pod nogi! Pewnego dnia wybrała się z wizytą do miasta do swojej kuzynki Joli. Ach, ileż tam było ciekawych rzeczy do obejrzenia i poznania! Śmieszne dziurki w ścianach, fantastyczny plac zabaw, kolorowe domy, a na dodatek słodka i gorąca czekolada oraz pyszne ciasto. Tyle wspaniałych nowości, ale co rusz na Alicję czaiło się niebezpieczeństwo. Pech chciał, że w okolicy nie było żadnej Supermyszy czy Spidermyszy, która mogłaby ją uratować;-) Na szczęście mądra kuzynka Jola czuwała i w porę ostrzegała niedoświadczoną myszkę. Ostrzeżenia Joli były zabawne i zilustrowane fenomenalnymi przykładami, dzięki czemu łatwo zapadały w pamięć. Po powrocie do domu Alicja stała się mądrą i ostrożną myszką! Wszystkie dzieci powinny poznać przygody myszki Alicji, aby także nauczyć się ostrożności.

Historyjka o myszce Alicji jest krótka, ale przy tym niezwykle treściwa. Niedługi, ale mądry i zabawny tekst nauczy przedszkolaki, w jaki sposób być ostrożnym i dbać o swoje bezpieczeństwo.

Sytuacje przedstawione w książce są znane dzieciom, gdyż pochodzą z ich codziennych doświadczeń, a dzięki temu są proste w odbiorze i dzieci łatwo mogą sobie o nich przypomnieć w sytuacjach niebezpiecznych.

Ilustracje do opowieści o myszce Alicji są ładne i kolorowe, dlatego spodobają się dzieciom. Ponadto są zabawne, co jest ich dodatkowym atutem.

Książka Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności Pauline Casters pochodzi z serii Wydawnictwa Adamada Szkółka dobrych manier.

Bardzo serdecznie polecam! 🙂

20151203_203334Pauline Casters, Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności, Wydawnictwo Adamada: Gdańsk 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s