Fantastyczny świat baletu

Kiedy książę Zygfryd skończył 16 lat, zorganizowano na jego część wspaniałe przyjęcie urodzinowe. Jego najlepszy przyjaciel Benno zabrał go nad jezioro, gdzie czekali na niego goście oraz wspaniały urodzinowy prezent – kusza do polowania na ptaki. Niestety na przyjęciu spotkała księcia również niemiła niespodzianka, Zygfryd jako następca tronu, musiał wybrać sobie żonę. Królowa, matka księcia, przedstawiła trzy wspaniałe, piękne i wytworne damy, z których jedna miała zostać księżniczką, a przyszłości królową. Jednak żadna z przedstawionych kandydatek nie przypadła Zygfrydowi do gustu, gdyż każda z nich wyglądała jak wystrojona lalka. Książę posmutniał, ale aby się rozchmurzyć, pomimo nocy, wybrał się z Bennem wypróbować swój urodzinowy prezent. Kiedy wzszedł księżyc, przyjaciele zachwycili się widokiem nieba i spokojnej tafli jeziora, a także lądującym łabędziom. Młodzieńcy zapatrzyli się w te majestatyczne ptaki i nie mogli oderwać od nich oczu, gdy wtem okazało się, że jeden z nich zamienił się … w przepiękną dziewczynę.

W taki oto sposób zaczyna się wzruszająca bajka, która została napisana na podstawie libretta baletu Jezioro łabędzie. Jej autorem jest Tadeusz Rybicki, który wraz z Katarzyną K. Gardziną stworzyli serię książek Bajki Baletowe. Seria ta jest przeznaczona dla dzieci od 6 do 13 roku życia, ale spodoba się również starszym Czytelnikom.

Seria Bajki Baletowe to autorski projekt, który ma za zadanie w interesujący i prosty, a zarazem pomysłowy sposób wprowadzić małych Czytelników w świat baletu. Każda książka w serii zawiera bajkę, która została napisana na podstawie libretta baletu, opowiadanie o historii powstania baletu, notkę biograficzną twórców baletu, słownik pojęć baletowych, a także piękne ryciny przedstawiające pozycje baletowe.

Zarówno bajka, jak i pozostałe informacje są napisane piękną, poprawną polszczyzną. Język jest dostosowany do percepcji dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia, a wszystkie trudniejsze oraz niezrozumiałe pojęcia są wyjaśnione.

Ilustracje do Jeziora łabędzi wykonała Klaudia Polak – Szewczyk. Są one bardzo ładne i niezwykle starannie wykonane. W szczególności wyjątkowo interesujące są rysunki przedstawiające podstawowe pozycje nóg i rąk w balecie, zwłaszcza cenne dla osób, które nigdy nie zetknęły się z choreografią baletową oraz tych, których ona bardzo interesuje.

Czytając tę książkę, chciałam usłyszeć muzykę z Jeziora łabędzi i przede wszystkim móc wybrać się do opery na to przedstawienie. Bajki Baletowe zdecydowanie spełniają swoją funkcję, gdyż dzięki nim nie tylko zdobywa się mnóstwo informacji dotyczących przedstawienia baletowego, ale od razu pragnie się to przedstawienie zobaczyć! Bardzo serdecznie polecam całą serię Bajki Baletowe, a w szczególności Jezioro łabędzie!

20151219_135741Katarzyna K. Gardzina, Tadeusz Rybicki, Jezioro łabędzie. Bajki baletowe, Studio Blok: Warszawa 2011.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s