Powieść z serii „co by było, gdyby”

Bardzo lubię prozę Erica – Emmanuela Schmitta, gdyż bardzo dobrze się ją czyta i zdecydowanie daje do myślenia. Mam słabość do literatury, która sprawia, że w trakcie lektury lub po jej zakończeniu musimy myśleć, zastanawiać się, a często także kłócić sami z sobą, bo wyznawane przez nas zasady czy wartości są poddawane różnym próbom.

Ta książka Schmitta została wydana już prawie cztery lata temu, a ja kupiłam ją zaraz po premierze i od razu przeczytałam, a pomimo tych kilku lat, czasem wracam do niej i rozmyślam, co by było, gdyby…

Przypadek Adolfa H. to właśnie powieść z serii co by było gdyby… Co by było, gdyby młody Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych? Gdyby ktoś docenił jego talent, wprawną rękę i dobre oko?

Przypadek Adolfa H. zaczyna się od pewnej „minuty, która zmieniła bieg świata”. Adolf Hitler nie zostaje przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych, jest załamany i zrozpaczony, a narrator daje nam odczuć, że od teraz wszystkie jego wybory i czyny będą konsekwencją i pokłosiem tej przegranej. Kilka stron dalej czytamy, że Adolf H. zostaje przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych, jest bardzo szczęśliwy, ba, odczuwa wprost euforię! Wszystko, co mu się przydarzy w życiu będzie rezultatem tego sukcesu, bo przecież Adolf H. to spełniony artysta, człowiek sukcesu.

Narrator w Przypadku Adolfa H. opowiada nam historię Adolfa Hitlera, niespełnionego artysty, który stał się dyktatorem, mściwym i zazdrosnym władcą, którego decyzje doprowadziły do strasznej wojny i śmierci milionów ludzi. Równolegle snuje też opowieść o Adolfie H., człowieku, którym mógłby stać się Hitler, gdyby dostał się na ASP. Jedno spełnione marzenie i dziś świat wyglądałby zupełnie inaczej! Historia Adolfa Hitlera i Adolfa H. toczy się naprzemiennie: raz widzimy szczęśliwego Adolfa, a kolejny raz Hitlera, który niszczy wszystko wokół siebie.

Książka Schmitta jest bardzo dobra, jest wręcz genialna. Czyta się ją jednym tchem, pomimo ciężkiego kalibru, gdyż nie opowiada przecież łatwej historii. Schmitt to naprawdę wspaniały pisarz, jego wyobraźnia nie zna granic, a wiedza jest solidna i zdecydowanie do pozazdroszczenia.

Jeśli lubicie książki oparte na prawdzie historycznej, ale także zanurzone w historii, jednak traktujące ją lekko, niekoniecznie całkiem dosłownie, to ta powieść Schmitta spodoba się Wam. Jeśli okres II wojny światowej jest w kręgu Waszych zainteresowań, to także warto sięgnąć po Przypadek Adolfa H. Jest to fikcja literacka, ale na podstawie faktów historycznych.

Bardzo polecam Przypadek Adolfa H. Erica – Emmanuela Schmitta! To bardzo dobra literatura!

20151011_184312Eric – Emmanuel Schmitt, Przypadek Adolfa H., Wydawnictwo Znak: Kraków 2012.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s