Antek idzie do pierwszej klasy

Jest luty i niektóre sześciolatki już myślą o szkole. Jedne z obawą, a inne z wielką radością i pełnym podekscytowania oczekiwaniem. Im bliżej września, tym więcej emocji i myśli: czy sobie poradzę, czy będę tam kogoś znać, czy będzie tak fajnie jak w przedszkolu, czy poznam dobrych kolegów, czy nasza pani będzie miła i wiele, wiele innych. Aby pomóc dziecku przezwyciężyć lęk, warto sięgnąć do fantastycznej książki Melanii Kapelusz Zając zostaje! Wspólna lektura na pewno stanie się okazją do refleksji i rozmów o szkole – zapraszam 😉

Antek niedawno skończył sześć lat i za kilka chwil po raz pierwszy przekroczy próg szkoły. Wie, że wiek go do czegoś zobowiązuje i jest dumny, że wreszcie będzie prawdziwym uczniem, ale z drugiej strony bardzo się obawia szkoły i wszystkiego, co ona ze sobą niesie. W przedszkolu wszystko i wszystkich znał, dlatego czuł się tam bezpieczne, a szkoła to przecież dla niego same nowości! Na szczęście na pomoc przyszła mama i babcia, opowiadając, że kiedy mama była mała, także bała się pierwszego dnia w szkole. No i był jeszcze August – pluszowy zając, pocieszyciel w każdej trudnej sytuacji. Antek zebrał się na odwagę, poszedł do szkoły, a tam czekała na niego pani Magda i wiecznie spóźniający się Oskar, rozgadana Iwonka oraz nieśmiała Ela. Każde z dzieci przyniosło do szkoły swoje troski, ale także radości, a wspólna nauka oraz zabawa bardzo je do siebie zbliżyła. Szkoła okazała się świetnym miejscem! Poznajcie ją razem z Antkiem i jego przyjaciółmi, czytając książkę Zając zostaje!

Zając zostaje! jest niewielką książką z wielką treścią! Opowieść o Antku porusza kwestię lęku przed szkołą i przed nieznanym, kiedy dziecko po raz pierwszy przekracza próg klasy. Książka świetnie tłumaczy dzieciom, że taki lęk jest naturalny, że nie trzeba się go wstydzić, podkreśla, że wiele dzieci obawia się szkoły, ale przecież często strach ma wielkie oczy. Zając zostaje! może (lub powinna 😉 ) być lekturą obowiązkową dla przedszkolaków, które za chwilę przekroczą próg szkoły lub pierwszoklasistów, którzy już rozpoczęli naukę, ale jeszcze odczuwają lęk czy nie czują się bezpiecznie w murach szkoły.

Autorka z szacunkiem, ale także poczuciem humoru opisuje trudności w pierwszych dniach, a później także miesiącach nauki w szkole. Oprócz lęku przed szkołą, znajdziemy w niej również inne problemy dzieci, takie jak: nieśmiałość, otyłość, niechęć do gimnastyki, trudność ze zdążeniem na czas do toalety, a także tęsknota za ojcem, który pracuje za granicą. Wszystkie te małe, wielkie sprawy są autentyczne i mogą przydarzyć się każdemu pierwszoklasiście, a przy tym na tyle, na ile jest to możliwe są rozwiązane i pokazują, że nie ma problemów nie do pokonania.

Książka Melanii Kapelusz jest napisana ładną, poprawną polszczyzną i bardzo dobrze się ją czyta. Czcionka jest stosunkowo duża, dlatego może służyć jako lektura pomocna przy zdobywaniu doświadczenia przy samodzielnym czytaniu. Na każdej stronie znajdują się sympatyczne (ale dla mnie dopiero przy drugim podejściu 😉 ) ilustracje, które uatrakcyjnią odbiór treści.

20160203_204146

20160203_204201

Bardzo polecam, gdyż szkoła z książką Zając zostaje! na pewno stanie się mniej nieznanym i nieprzyjaznym miejscem 😉

20160203_204117Melania Kapelusz, Zając zostaje!, Wydawnictwo Adamada: Gdańsk 2015.

Reklamy

One thought on “Antek idzie do pierwszej klasy

  1. Pingback: Książkowe prezenty na Dzień Dziecka! | ksiazkowelove

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s