Khaled Hosseini – podejście drugie

Po pierwszej książce Khaleda Hosseini, którą przeczytałam, miałam obiekcje czy sięgać po kolejną. Jak pisałam przy recenzji powieści Tysiąc wspaniałych słońc, była to niewątpliwie piękna i wzruszająca opowieść, ale także taka, która kosztowała mnie dużo nerwów. Koleżanka, która pożyczała mi pierwszą książkę, powiedziała, że kolejna: I góry odpowiedziały echem jest książką zupełnie inną, i co bardzo ważne w moim przypadku, nie tak brutalną. Miała rację, stąd ta recenzja 😉

I góry odpowiedziały echem rozpoczyna się wzruszającą i już na początku wiele mówiącą o całej powieści historią czy też baśnią o dewie, złym duchu, który porywa dzieci. Ta opowieść to wstęp, a zarazem usprawiedliwienie, to trochę prolog, a trochę rozgrzeszenie.

Główny wątek powieści ma miejsce w afgańskiej wiosce Szadbagh w 1952 roku, kiedy to Abdullah i jego siostra Pari wędrują wraz z ojcem do Kabulu. W tym wielkim mieście ma dojść do wielkiej tragedii, gdyż postanowiono, że trzyletnia dziewczynka zostanie oddana do adopcji bogatemu małżeństwu Wahdatich. Abdullah, kochający swoją siostrę nad życie, nigdy się nie pogodzi z tym rozstaniem i całe życie będzie za nią tęsknił. Pari zapomni, ale zawsze już będzie odczuwała brak…

Hosseini stworzył powieść zdecydowanie bogatą i wielowątkową. Wokół rozstania Abdullaha i Pari nabudował wiele przenikających się i wpływających na siebie historii. Piękna, ale permanentnie smutna Nila i jej zamknięty w sobie mąż Solejman. Nieszczęśliwa Parwana i jej piękna siostra Masuma. Nabi, brat Parwany, szofer i kucharz, który całe życie nosi w sobie ogromny grzech. Zupełnie różni kuzyni Idris i Timur, którzy razem muszą wrócić do Kabulu. Markos Varvaris, który uciekając od matki, pozna niejedną afgańską tajemnicę. Thalia, inteligentna, ale poraniona przyjaciółka Markosa. Adel oraz jego bogaty i tajemniczy ojciec. Mnóstwo historii, mnóstwo wydarzeń, mnóstwo emocji, miłość, przyjaźń, zaufanie, obietnice, smutek, nieszczęście, walka, wszystko to znajduje się w tej niewielkiej książce.

Hosseini jest bardzo dobrym i wnikliwym obserwatorem, a ponadto świetnie opisuje swoje spostrzeżenia. Książkę czyta się jednym tchem, jest ciekawa i z każdym rozdziałem coraz bardziej wciąga.

W powieści występuje wielu bohaterów, ale są oni bardzo charakterystyczni, a ich historie tak unikatowe i niepowtarzalne, że nie ma obawy, aby się mylili. Każda historia jest inna, ale w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z głównym wątkiem.

W powieści występuje również Afganistan przez wiele lat targany wojnami, ale jest on tylko tłem dla głównych wydarzeń. Historie w powieści są wzruszające, są niejednokrotnie bardzo przykre, ale nie są brutalne i nie powodują zbędnych emocji.

Zdecydowanie polecam!

DSC_0008Khaled Hosseini, I góry odpowiedziały echem, Wydawnictwo Albatros: Warszawa 2013.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s