O niespełnionych marzeniach…

Dorota Terakowska to jedna z moich ulubionych pisarek. Pisałam już o jej dwóch książkach: Tam, gdzie spadają anioły (to zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w życiu, dlatego też często do niej wracam) oraz o Poczwarce. Teraz przyszedł czas na Ono – zapraszam!

Główną bohaterką Ono jest Ewa, dziewiętnastolatka, mieszkająca z rodzicami i dużo młodszą siostrą w małym miasteczku. Ewa ma rodzinę, ale czuje się w niej samotna, ma pracę, ale chodzi do niej, bo musi. Jej jedynym marzeniem i celem w życiu jest wyjazd z zaściankowej mieściny i przeprowadzka do dużego miasta. Ewa wierzy, że wraz z wyprowadzką wszystko w jej życiu zmieni się na lepsze, dosłownie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki! Dziewczyna nie robi jednak nic, aby przenieść się do miasta, a wszystkie swoje porażki i brak perspektyw usprawiedliwia miejscem zamieszkania.

Pewnego dnia Ewie przydarza się nieszczęście, a w konsekwencji okazuje się, że jest w ciąży. Jest zrozpaczona, bo jej wszystkie plany i marzenia legły w gruzach, a ona nie chce skończyć tak, jak jej własna matka – niespełniona, wiecznie sfrustrowana kura domowa! Jedynym wyjściem jest aborcja. Ewa udaje się do kliniki, a w jej ręce wpada pewna ulotka…

Czy aborcja to jedyne wyjście? A może lepiej urodzić? Co by było, gdyby Ewa urodziła? A gdyby nie urodziła? Czy życie Ewy może się zmienić? Co zyska? Co straci? Czy można dokonać takiego wyboru?

Dorota Terakowska z wielkim szacunkiem dla każdego człowieka i jego wyborów odpowiada na te bardzo trudne pytania. Czytelnik musi tylko chcieć odczytać sens, często ukryty i niewypowiedziany wprost.

Ono to fantastyczna powieść o życiu, o trudnych wyborach, o skomplikowanych relacjach rodzinnych, o marzeniach i planach każdego człowieka. Zdecydowanie można z niej wiele dla siebie wyciągnąć.

Autorka świetnie odmalowała obraz niespełnionej, pokłóconej i nieszczęśliwej rodziny. Z boku wszystko jest ładne, ale kiedy podejść bliżej, to dostrzeżemy mnóstwo rys i pęknięć. Dużym atutem powieści jest to, iż Terakowska opisała życie rodzinne z perspektywy każdego z jej członków. Obraz jaki się z tego opisu wyłania, jest bardzo smutny. Każdy z członków rodziny miał jakieś plany, tęsknoty, ale je porzucił, bo tak było prościej i wygodniej, a teraz, kiedy życie mija, nic już nie da się zrobić…

Ono kapitalnie pokazuje, że dzieci dźwigają na swoich barkach marzenia rodziców, ich oczekiwania, ich niespełnione nadzieje. Narrator wchodzi z Czytelnikiem w dialog, pyta go czy da się uwolnić z tych więzów, w jaki sposób to zrobić i przede wszystkim czy warto?

Jeśli ktoś oglądał film Małgorzaty Szumowskiej (prywatnie córki Doroty Terakowskiej) o tym samym tytule, co powieść, to bardzo ważna informacja: film nie powstał na podstawie książki. Terakowska i Szumowska zrobiły dwie zupełnie różne historie, opowiadające o dziewczynie, która boryka się z niechcianą ciążą i to w zasadzie koniec podobieństw. Każda z nich poszła w zupełnie innym kierunku, opowiedziała, dostępnymi sobie sposobami: w filmie i powieści, zupełnie odmienną historię, a porównywanie tych dwóch dzieł nie jest wskazane.

Ono to naprawdę fantastyczna powieść, uważam, że bardzo warto ją przeczytać, żeby nie być kategoryczną i nie napisać, że powinno się. Wielu osobom polecałam tę książkę i każda, która ją przeczytała, była zachwycona 😉 Terakowska miała wspaniały dar opisywania ludzkich emocji i przeżyć, szczególnie w trudnych życiowo sytuacjach, często granicznych i robiła to z wielkim wyczuciem i szacunkiem dla ludzi.

Bardzo serdecznie polecam Ono oraz inne dzieła wspaniałej Doroty Terakowskiej!

DSC_0002Dorota Terakowska, Ono, Wydawnictwo Literackie: Kraków 2003.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s