Zemsta i popiół

Pomyślicie pewnie, że jestem nudna i przewidywalna, ale od kilku tygodni nie mogę wziąć do ręki żadnej innej książki (choć na półce mam kilkanaście pozycji do przeczytania 😉 ), bo wciąż czytam kryminalną sagę Camilli Lackberg! No tak, jestem nudziarą, bo czytam, czytam i nie mogę się oderwać! Zdecydowanie warto, do czego i Was zachęcam, dlatego kolejna czwartkowa recenzja, to kolejna część (a raczej części, bo tym razem opisuję dwie kolejne powieści z cyklu) książki o morderstwach we Fjallbace.

W powieściach kryminalnych bardzo lubię połączenie przeszłości z teraźniejszością, nakładanie się tego, co już się zdarzyło na współcześnie dziejące się wydarzenia. W obu kolejnych powieściach Camilla Lackberg zręcznie toczy dwie równoległe historie, które w końcu, aby zagadka została rozwiązana, a winni skazani, muszą się połączyć.

Kamieniarz to trzecia część sagi kryminalnej. Tym razem Patrik Hedstrom dostaje szczególnie trudne zadanie, gdyż musi poinformować swoich znajomych, że ich siedmioletnia córka Sara została utopiona. Sprawa jest bardzo trudna i skomplikowana, gdyż nie było żadnych świadków wypadku. Rodzice Sary dopiero co przeprowadzili się do Fjallbacki i tymczasowo mieszkają u babki dziewczynki – Lilian. Lilian to cierpiętnica, która bardzo przeżywa śmierć wnuczki, a jednocześnie dodaje zadań policji, gdyż nieustająco kłóci się z sąsiadem.  Sprawy nie ułatwia fakt, że syn sąsiada to mężczyzna z zespołem Aspergera, który może być podejrzany o zamordowanie dziewczynki. Sprawa, jak zawsze u Lackberg, jest bardzo skomplikowana. Równolegle z opowieścią o utopieniu dziewczynki, czytamy historię z początków XX wieku o pewnym pracowniku kamieniołomu Andersie. Anders, na swoje nieszczęście, wdał się w romans z samolubną i pustą kobietą z dobrego domu, a potem miał bardzo tego żałować…

Czwarta część cyklu nosi tytuł Ofiara losu. To jedna z niewielu powieści kryminalnych, w których już od połowy miałam dobrą intuicję i szybko odgadłam, kto jest mordercą. Domyślałam się tego, ale z drugiej strony, rozwiązanie wydawało mi się tak nieprawdopodobne, że wolałabym się mylić! No, ale po kolei 😉

Do komisariatu policji w Tanumshede przybywa nowa policjantka Hanna Kruse, która ma odciążyć pozostałych policjantów. Bardzo dobrze się składa, że Patrik i Martin będą mieć pomoc, zwłaszcza, że pierwszego dnia jej pracy zostają wezwani do wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Niestety szybko się okazuje, że zdarzenie początkowo wzięte za wypadek, wcale nim nie jest! Dodatkowo policja będzie miała dużo pracy, gdyż w gminie zostaje zorganizowany program reality show „Fucking Tanum”.

Równolegle do współczesnych wydarzeń, śledzimy historię rodzeństwa, które jest więzione przez swoją matkę w pokoju. Dzieci są zadbane, czyste, obdarzane miłością, ale równocześnie permanentnie chronione przed światem.

W jaki sposób te dwie, wydawałoby się, że zupełnie różne historie mogą być ze sobą połączone?  Odpowiedź na to pytanie jest tak bardzo trudna do wyobrażenia, że koniecznie musicie sami sięgnąć po tę powieść!

Trzecia i czwarta część sagi kryminalnej Camilli Lackberg to kolejne świetne kryminały, ale i bardzo dobre, pełne doskonałego zmysłu obserwacji, powieści obyczajowe. Każda z książek stanowi osobną część, ale czytane po kolei pozwolą na prześledzenie losów pisarki Eriki Falc i jej bliskich oraz wiele opowiedzą o małomiasteczkowej mentalności, ale i relacjach wewnątrzrodzinnych i sąsiedzkich.

Bardzo polecam znakomite powieści Camilli Lackberg!

DSC_0006Camilla Lackberg, Kamieniarz, Wydawnictwo Czarna Owca: Warszawa 2014.

DSC_0022Camilla Lackberg, Ofiara losu, Wydawnictwo Czarna Owca: Warszawa 2012.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s