Bajeczne, barwne i beztroskie Bullerbyn

Prawdopodobnie nie ma w Polsce (a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że na świecie) dorosłego oraz dziecka, które nie znałoby choć jednej książki Astrid Lindgren. Jak już zapewne kojarzycie, ta szwedzka pisarka to jedna z moich ukochanych autorek książek dla najmłodszych Czytelników!

Astrid Lindgren stworzyła fantastycznych bohaterów, dzieci z krwi i kości, które nie zawsze są grzeczne (lub zwykle nie są), mają swoje humory, a czasem nawet i muchy w nosie 😉 Dodatkowym atutem jej książek, są genialne w swej prostocie, nieograniczone (czasem i przestrzenią, bo przeżywane w wyobraźni) zabawy i psoty wszystkich bohaterów. Aż chciałoby się przenieść do Smalandii czy Bullerbyn, aby pobrykać razem z Emilem, Lottą czy Lisą, Anną, Brittą, Lassem, Bossem i Ollem!

bullerbyn (3)

Właśnie o Lisie i jej przyjaciołach będzie ta recenzja. W przyszłym roku minie 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania Dzieci z Bullerbyn i z tej okazji, już w tym roku, nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazały się całkiem nowe Dzieci z Bullerbyn!

Lisa ma siedem lat, dwóch braci – Lassego i Bossego – i wraz z rodzicami mieszkają w Zagrodzie Środkowej w maleńkim (bo mieszczącym tylko trzy zagrody) Bullerbyn. W Zagrodzie Południowej mieszka Olle ze swoimi rodzicami, a w Zagrodzie Północnej mieszkają Britta i Anna, ich rodzice i ukochany dziadziuś. Czas w Bullerbyn upływa dzieciom na nauce, pracy, ale także wspaniałej i beztroskiej zabawie. Lisa jest narratorką wszystkich historii i znakomicie, ze swojej dziecięcej perspektywy opowiada o różnych przygodach, tradycjach i wydarzeniach z ich życia.

bullerbyn (4)

Czytając Dzieci z Bullerbyn w dzieciństwie, do dzisiaj pamiętam opis wspaniałych zabaw w chowanego, wyprawę po sprawunki (i niepokonaną kiełbasę dobrze obsuszoną), ruszający się ząb Ollego, zabawy w stogu siana, opiekę nad jagniątkiem, magiczną noc sylwestrową oraz wiele, wiele innych 🙂

Nowe wydanie Dzieci z Bullerbyn jest tak niezwykłe i piękne, gdyż znane już wszystkim Czytelnikom przygody małych bohaterów z Bullerbyn, zostały fantastycznie zilustrowane przez Magdę Kozieł – Nowak. Ilustratorka wykonała kawał dobrej roboty, gdyż jej ilustracje są przepiękne, kolorowe i pełne życia! Zupełnie inaczej czyta się dobrze znane opowieści w tak pięknej szacie graficznej! Bardzo trudno odłożyć tę książkę na półkę, a trzymając ją w rękach naprawdę chciałam się przenieść do tak bajecznego, barwnego i beztroskiego Bullerbyn. Być może będą i tacy, którzy powiedzą, że te obrazki, jak i wszystkie przygody w Bullerbyn są zbyt przesłodzone czy za bardzo cukierkowe, ale czy dzieciństwo nie powinno być właśnie takie czy nie powinno być mocnym fundamentem, silnym zapleczem dla często trudnego dorosłego życia?!

bullerbyn (6)

Mimo, że posiadam już jeden egzemplarz Dzieci z Bullerbyn, musiałam kupić nowe wydanie. Nie mogłam się oprzeć – Wy też nie będziecie mogli 😉

Bardzo serdecznie polecam Dzieci z Bullerbyn w nowej odsłonie z cudnymi ilustracjami Magdy Kozieł – Nowak! 🙂

bullerbyn (2)Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn, Wydawnictwo Nasza Księgarnia: Warszawa 2016.

Reklamy

2 thoughts on “Bajeczne, barwne i beztroskie Bullerbyn

  1. Przeglądałam niedawno w empiku, i rzeczywiście, to wydanie jest po prostu piękne. Spory format, porządna okładka, dobry papier, piękne duże ilustracje… Swoją drogą, to wyzwanie ilustrować klasykę, gdzie każdy ma jakieś tam już swoje wyobrażenia o bohaterach i często widzi ich oczami ilustratora z pierwszego wydania, z jakim miał do czynienia. Ja na przykład, gdy wyobrażam sobie Lisę, Annę i innych, to ciągle mam przed oczami kreskę Hanny Czajkowskiej i jej wyobrażenie postaci. Chociaż lubię też oryginalne ilustracje Ilon Wikland i moja córka chyba głównie poprzez nie postrzega świat Bullerbyn. Cieszę się jednak, że Magda Kozieł-Nowak podjęła się tego zadania. Jej styl bardzo pasuje do wymowy tekstu Lindgren – dużo tu żywych, radosnych kolorów, nie ma przesadnego uładzenia, jest lekkość kreski i niefrasobliwość barwnych plam.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Pingback: Książkowe prezenty na Dzień Dziecka! | ksiazkowelove

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s