On ciągle płacze!

Na pewno każdy zna choć jedno dziecko, które płacze z byle powodu, a nawet bez powodu, wszystko, co chce, wymusza płaczem i nie sposób go uspokoić. Co zrobić, aby oduczyć takiego malucha płaczu na zawołanie? Mhm, zapewne nie zaskoczę Was, jeśli napiszę, że idealnie nadaje się do tego książka 😉

Jeśli czytaliście moje wcześniejsze recenzje publikacji dla dzieci, to zapewne natknęliście się na artykuł o genialnej wietnamskiej autorce i ilustratorce Khoa Le. To właśnie ona jest autorką świetnej i bardzo pouczającej, a jakże prostej historii o pewnym małym chłopcu pt. Beksa.

Pewien chłopiec ciągle płakał z byle powodu i bez powodu… Kiedy upomniała go mama, kiedy ktoś sobie z niego zażartował, kiedy nie dostał nowej zabawki, zaczynał strasznie i przeraźliwie płakać! Płakał tak rozpaczliwie i tak często, że został nazwany Beksą! Pewnego dnia rodzice postanowili przestać reagować na jego płacz i pozwolili, aby chłopiec usiadł w swoim pokoju i wypłakał się do woli. Jednak Beksa płakał i płakał, a jego łzy się nie kończyły. Było ich tak dużo, że zalały całą podłogę, a potem całe mieszkanie… Czy Beksa przestanie wreszcie płakać? Czy nauczy się, że płacz to nie jest jedyne wyjście z trudnej sytuacji?

DSC_0013

Beksa to bardzo krótka, ale bardzo mądra historia. Jest opowiedziana dosłownie w kilkunastu zdaniach i opatrzona sugestywnymi ilustracjami. Khoa Le świetnie odmalowała stworzoną przez siebie opowieść. Ilustracje są pomysłowe, kolorowe i pełne przeżywanych przez chłopca emocji.

Dzięki Beksie Mali Czytelnicy dowiedzą się, że płacz nie jest jedyną i niekoniecznie konstruktywną reakcją na różne niemiłe sytuacje w życiu.

DSC_0012

W książce Khoa Le trochę brakuje mi poddania pomysłu małym beksom, w jaki sposób konstruktywnie radzić sobie z nagromadzonymi emocjami. Z drugiej strony być może jest to celowy zabieg, bo przecież dzieci same mogą wymyślać, co robić w trudnych sytuacjach 🙂

Serdecznie polecam książkę Khoa Le Beksa – nie tylko beksom 😉

DSC_0011Khoa Le, Beksa, Wydawnictwo Olesiejuk: Ożarów Mazowiecki 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s