Nie ma tego złego…

Pamiętam, że kiedyś, jeszcze w trakcie studiów, postanowiłam sobie, że przez jakiś czas dla relaksu i odstresowania przeczytam sobie przed snem jedną wybraną baśń. Z jednej strony chciałam poznać piękne, wartościowe i mniej znane baśnie Andersena czy braci Grimm, a z drugiej był to fajny sposób na powrót do beztroskich dni dzieciństwa. Do tej pory lubię bajki i baśnie, czyli utwory, które czyta się dzieciom, a które równie dobrze oddziałują na dorosłego Czytelnika.

Już jakiś czas temu kupiłam sobie niezwykłą opowieść, stworzoną przez Tomiego Ungerera, która według mnie posiada cechy najpiękniejszej baśni: Trzej zbójcy. Jest to fantastyczna opowieść i szkoda by było, gdybyście jej nie poznali, dlatego bardzo zachęcam do lektury 🙂

Trzej zbójcy zaczynają się jak najprawdziwsza baśń: dawno, dawno temu żyło sobie trzech zbójców. Nosili oni długie czarne peleryny i takież wysokie kapelusze. Każdy z nich posiadał straszną broń: strzelbę, topór i rozpylacz do pieprzu, którymi to narzędziami zatrzymywali powozy, zastraszali ludzi i okradali ich. W swojej jaskini gromadzili łupy, a mieli ich tam niezliczone ilości. Jednak pewnej nocy zbójcy zatrzymali powóz z jedną małą pasażerką – sierotką Tiffany. Z braku innych skarbów, zbójcy zabrali ze sobą małą dziewczynkę, która bardzo się z tego powodu ucieszyła! To zdarzenie spowodowało, że życie trzech zbójców już nigdy nie miało być takie samo…

tz3

Historia trzech zbójców jest absolutnie nieprawdopodobna. Za każdym razem, kiedy przewracałam kartkę, byłam coraz bardziej zaskoczona. To opowieść o walce dobra ze złem, a nawet o przekuwaniu złych skłonności w dobre owoce.

Przeuroczy i bardzo wartościowy tekst uzupełniają niezwykłe, barwne, miejscami przerażające, a miejscami zabawne, ilustracje stworzone przez autora. Tomi Ungerer ma bardzo bogatą wyobraźnię i wielką wrażliwość, dzięki czemu stworzona przez niego baśń jest genialna i bardzo wartościowa.

trzej zbójcy

Tomi Ungerer ma niezwykły talent do pisania prostych, ale jakże pięknych i mądrych opowieści. We wszystkich jego dziełach dostrzegam wielką afirmację pozytywnych, pełnych miłości i radości relacji międzyludzkich. Mam wrażenie, że przez swoje historie Tomi Ungerer chciałby nam, Czytelnikom, powiedzieć, że nawet skrzynie pełne złota i klejnotów są bezwartościowe, jeśli gromadzimy je bezmyślnie i nie mamy się nimi z kim podzielić.

Trzej zbójcy są przeznaczeni dla Czytelników w każdym wieku. Zarówno dzieci, jak i dorośli odnajdą w tej baśni coś dla siebie.

Bardzo, bardzo serdecznie polecam!

tz2 Tomi Ungerer, Trzej zbójcy, Wydawnictwo Format: Wrocław 2009.

Reklamy

One thought on “Nie ma tego złego…

  1. Pingback: Książkowe prezenty na Dzień Dziecka! | ksiazkowelove

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s