Urodziła mi się siostra – i co teraz?!

Pojawienie się na świecie rodzeństwa to dla każdego dziecka (szczególnie jedynaka) trudna sytuacja. Ciągły płacz niemowlaka, stracenie pozycji najważniejszego dziecka w rodzinie, brak czasu rodziców i wiele innych powodów sprawiają, że jedynak przeżywa wiele negatywnych emocji. Warto przygotować dziecko do pojawienia się rodzeństwa, aby ułatwić mu zaakceptowanie nowej sytuacji i odnalezienie się w niej.

DSC_0058

Joanna Wachowiak jest autorką ciekawej książki Bartek, Lenka i sny (jest to trzecia część przygód Bartka), wydanej nakładem Wydawnictwa BIS, która porusza ten problem.

Bartek to sympatyczny przedszkolak, którego życie bardzo się zmieniło, ponieważ na świecie pojawiła się jego siostra Lena. Życie starszego brata nie jest niestety proste, ale na szczęście do wszystkiego da się przyzwyczaić. Trudności, które odczuwa Bartek po narodzinach siostry, chłopiec przeżywa na jawie, ale i we śnie. To właśnie tam, w marzeniach sennych, przedszkolak przepracowuje swoje negatywne emocje, aby przeżyć swoiste katharsis i w rzeczywistości pogodzić się z nową sytuacją (z wszystkimi jej wadami, ale również zaletami) i zaakceptować małą siostrę. Oczywiście nie wszystkie sny Bartka związane są z pojawieniem się na świecie siostry, ale wszystkie poruszają problemy przedszkolaków, jak choćby nauka jazdy na rowerze, chęć bycia wyręczanym i rozkapryszonym dzieckiem, a nawet trudny wybór prezentu od św. Mikołaja czy marzenie stania się prawdziwym bohaterem.

DSC_0059

Sny Bartka to nie koszmary senne, nie ma w nich bowiem potworów, strachów czy straszydeł. Są one wesołe, magiczne, czasem poważne, a czasem zabawne, ale przede wszystkim mądre i pouczające.

Opowiadania Joanny Wachowiak są dosyć długie, dlatego będą interesujące dla starszych przedszkolaków i dzieci na początku edukacji szkolnej. Polecałabym je głównie dla dzieci od 4 – 5 do 8 roku życia.

Bartek, Lenka i sny to wspaniała książka, na podstawie której można porozmawiać z dziećmi o emocjach, które towarzyszą im, kiedy w ich życiu pojawia się rodzeństwo. To również ciekawy początek do rozmowy o konieczności dzielenia się rodzicami i ich czasem z młodszą siostrą czy bratem, o potrzebie pomagania rodzicom i wielu innych zmianach, które wymusza sytuacja narodzin nowego członka rodziny.

DSC_0060

Ilustracje do przygód Bartka stworzyła Jola Richter – Magnuszewska. Są to bardzo przyjemne, wesołe i barwne ilustracje. W ciekawy sposób przedstawiają marzenia senne, jest w nich trochę magii i czarów, w które przecież sny obfitują. W niektórych opowiadaniach jest sporo ilustracji, a w niektórych mniej i dlatego chętnie widziałabym ilustrację na każdej stronie. Warto jednak podkreślić, że czasem brak ilustracji wymusza uruchomienie wyobraźni, co jest bardzo kształcące 😉

Do książki jest dołączona płyta z opowiadaniami z książki, które czyta Jacek Kawalec. Ten fajny dodatek można wykorzystać w czasie podróży w aucie, przed snem czy podczas zabaw w domu 🙂

Polecam!

DSC_0057 Joanna Wachowiak, Bartek, Lenka i sny, Wydawnictwo BIS: Warszawa 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s