Wiosna u zwierząt w Leśnej Górce

Zwierzęta i ich zwyczaje to bardzo wdzięczny temat na książkę, a szczególnie książkę dla dzieci. Tomasz Szwed to kompozytor, piosenkarz i psychoterapeuta, ale również autor ciekawych opowiadań dla dzieci, których głównymi bohaterami są zwierzęta mieszkające w Leśnej Górce i pracujące w Klinice Małych Zwierząt.

Do tej pory ukazały się trzy części książki o Klinice Małych Zwierząt. Najnowsza, czwarta część nosi tytuł Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce.

Przyszła wiosna do Leśnej Górki. Zwierzęta, które zimą zapadły w sen, powoli budzą się do życia. W Klinice Małych Zwierząt następuje zmiana warty. Zwierzęta, które pełniły dyżur zimą, idą na urlop, a na ich miejsce przychodzi personel wiosenny. Od tego zaczyna się pierwsze z dziewięciu wiosennych opowiadań. Inne poruszają tematykę pierwszej miłości, trudnej nauki latania, przyjaźni między wolnymi, a udomowionymi zwierzętami, wyprawy miejskich wiewiórek do lasu, zarozumialstwa u zwierząt czy przyjaźni z człowiekiem.

DSC_0062

W przygodach zwierząt, ich cechach i zachowaniu Czytelnicy mogą odnaleźć ludzkie cechy, przywary i zwyczaje.  Każde opowiadanie można czytać oddzielnie, jako zamkniętą całość lub całościowo – wszystkie opowiadania po kolei.

Wiosna w Klinice Leśnych Zwierząt w Leśnej Górce jest interesującą, mądrą, ale również zabawną książką. Autor świetnie opisał zwyczaje zwierząt i ich cechy charakterystyczne. O perypetiach zwierząt czyta się z ciekawością, bo akcja opowiadań jest wartka, żywa i nie ma tam miejsca na nudę. Ważne jest również to, iż autor starał się pokazać bogactwo świata roślin i ich zastosowanie w medycynie, co jest niezwykle wartościowe i pouczające.

DSC_0063

Opowiadania o zwierzętach z Leśnej Górki polecałabym dla dzieci od 6 – 7 lat. Niestety, poprzez trudny, niezrozumiały dla przedszkolaków język czy opis skomplikowanych relacji między zwierzętami, książka jest za trudna dla dzieci młodszych. Trochę szkoda, bo idea Kliniki Małych Zwierząt i przygody, jakie możemy przeczytać w opowiadaniach są naprawdę świetne!

DSC_0064

Książka Tomasza Szweda będzie dobrą lekturą dla dzieci w okresie edukacji wczesnoszkolnej. Może stać się ona ciekawą pomocą przy zajęciach przyrodniczych. Dzieci mogłyby stworzyć mapę Leśnej Górki lub samodzielnie zrobić atlas leśnych zwierząt. Inną atrakcyjną propozycją mogłoby być wykonanie zielnika, opisującego zastosowanie leczniczych ziół i innych roślin.

Serdecznie polecam, szczególnie nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej 🙂

DSC_0061 Tomasz Szwed, Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce, Wydawnictwo BIS: Warszawa 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s