Uwikłani w przeznaczenie

Najnowsza powieść Katarzyny Grocholi nosi tytuł Przeznaczeni. Według mojej skromnej opinii nie jest to książka – majstersztyk, jak głosi notka na okładce. Do rangi arcydzieła wiele jej brakuje, niemniej jednak jest to interesująca lektura, dlatego warto ją przeczytać 😉

Głównymi bohaterami Przeznaczonych jest pięć różnych osób, które, jak głosi tytuł, są w rękach potężnego przeznaczenia, fatum czy też losu. Każdy z tych bohaterów jest uwikłany w różne, własne, a czasem także cudze, decyzje i wybory. Czy ich przeznaczeniem jest pogodzić się z losem czy też może wziąć życie w swoje ręce i działać?!

Jerry to Polak mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Jest bogaty, sprytny i pozbawiony skrupułów, a przy tym świetnie potrafi manipulować otoczeniem. To biznesmen ze smykałką do interesów. Od kilku lat jest trzeźwym alkoholikiem, ale przez swoją skłonność do nałogów, uwikła się w coś dużo gorszego od alkoholu…

Mateusz to bawidamek, który w końcu zrozumie czym jest prawdziwa miłość. Niestety, aby ją zdobyć, będzie się musiał długo starać i wiele napracować…

Aleksandra Olin to wzięta pisarka, znakomita autorka fantastycznych kryminałów. Niestety jej życie prywatne przypomina trochę książki, które pisze, jest koszmarem, z którego Olinka nie do końca zdaje sobie sprawę, a kiedy spojrzy na nie oczami swojej przyjaciółki, będzie miała ostatnią szansę na zmianę…

Gabrysia to samotna trzydziestolatka. Pracuje jako krupierka, a jej życie prywatne prawie nie istnieje. Jest poturbowana przez los, który w końcu się do niej uśmiechnie. Dostanie drugą szansę od życia, ale czy będzie umiała z niej skorzystać?!

Kuba to trochę maminsynek, który chce stanąć na własnych nogach i pokazać rodzicom, że potrafi być samodzielny. Aby szybko i dobrze zarobić, wyjeżdża do Ameryki. Czy Stany Zjednoczone to dla niego szansa? Czy spełni się jego amerykański sen?!

Losy bohaterów przeplatają się, wikłają, oddalają, aż wreszcie połączą, aby stworzyć fantastyczny spektakl na zakończenie powieści. Ostatnie kilkadziesiąt stron to rzeczywiście świetna literatura na najwyższym poziomie!

Powieść Grocholi dobrze się czyta, a ostatnie sto stron nawet świetnie 😉 Finał to mnóstwo zaskoczeń, które prowadzą do nieuchronnego końca, co przypomina mi trochę antyczną, grecką tragedię, bo cokolwiek będą robić bohaterowie, nie wygrają z przeznaczonym im losem! Akcja książki jest wartka, a przeplatanie się losów bohaterów nadaje jej niepowtarzalną atmosferę oczekiwania na poznanie i rozwiązanie losów kolejnej postaci.

W Przeznaczonych znalazłam kilka fantastycznych, błyskotliwych zdań, które warto zapamiętać. Były one dla mnie z jednej strony nacechowane prostotą, a z drugiej strony wielkim doświadczeniem życiowym i mądrością.

Polecam!

przeznaczeni Katarzyna Grochola, Przeznaczeni, Wydawnictwo Literackie: Kraków 2016.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s