Prawdziwa historia mamy Muminków

Dwadzieścia – dwadzieścia pięć lat temu, kiedy byłam małą dziewczynką, nie było specjalnych kanałów z bajkami, a jedynie jedna dobranocka przed snem. Dziewiętnasta była magiczną godziną, na którą czekało się cały dzień. Pamiętam, że szczególnie lubiłam środy, bo wtedy telewizja emitowała moje ulubione Muminki 🙂 Kiedy dorosłam, sięgnęłam po oryginalną opowieść o Dolinie Muminków napisaną przez Tove Jansson, ale to temat na zupełnie inną recenzję…

Dzisiaj chciałabym wszystkim Czytelnikom polecić prawdziwą historię o najprawdziwszej mamie Muminków, pisarce i malarce Tove Jansson 🙂 Generalnie nie jestem fanką biografii i literatury opartej na faktach, chociaż przyznam się, że czasem zdarza mi się sięgnąć po tego typu literaturę. Nie mogłam więc przejść obojętnie wobec opowieści o autorce mojej ulubionej dobranocki z dzieciństwa 😉

DSC_0011

Boel Westin stworzyła monumentalną książkę o wielkiej artystce pt. Tove Jansson Mama Muminków. Tove Jansson przyszła na świat w 1914 roku w artystycznej rodzinie: jej ojciec Viktor był rzeźbiarzem, a matka Signe rysowała. Tove miała niezwykle bogate i bujne życie, bardzo nieprzystające do czasów, w których przyszło jej żyć. Była wolna, niepokorna i prowadziła bardzo nowoczesny styl życia. Sama siebie nazywała malarką, ale była artystką wszechstronną: malowała, rysowała, pisała, a nawet współtworzyła sztuki teatralne.

Boel Westin postawiła sobie za zadanie szczegółowo opisać życie jednej z najbardziej znanych pisarek na świecie i świetnie jej się to udało. Biografia prezentuje postać Tove w każdej dziedzinie życia, pokazuje jej dzieciństwo, młodość, życie zawodowe i prywatne, które, jak to zwykle u artystek bywa, totalnie się przenikało.

Biografka nie uzurpuje sobie prawa do oceniania mamy Muminków, ale przedstawia Czytelnikowi, w jaki sposób Tove żyła, jak pracowała i jak tworzyła. Skupia się na faktach, pokazując janssonowską rzeczywistość bez koloryzowania i bez lukru. Na kartach książki Westin możemy zobaczyć niezwykłe, fascynujące, choć nie zawsze łatwe życie niepokornej artystki.

Biografia Tove jest bardzo treściwa (żeby nie napisać gruba 😉 ), gdyż autorka zamieściła w niej mnóstwo zdjęć malarki, jej rodziny, przyjaciół, ale również fotografie jej obrazów oraz ilustracji do prasy i książek.

DSC_0012

Biografka, mówiąc kolokwialnie, wykonała kawał dobrej roboty i książka o Tove jest bardzo ciekawą, fascynującą lekturą. Miejscami była dla mnie niezwykle zaskakująca! Dzięki niej dowiedziałam się o kilku nieznanych mi dziełach mamy Muminków i już kilka z nich zamówiłam (i pewnie o nich napiszę 😉 )!

Książkę o Tove Jansson chcę polecić przede wszystkim tym, którzy podobnie jak ja uwielbiają Muminki i ich Dolinę, ale również wszystkim fanom biografii. Życzę Wam mnóstwa wspaniałych wrażeń z tej pysznej lektury 🙂

DSC_0010 Boel Westin, Tove Jansson Mama Muminków, Wydawnictwo Marginesy: Warszawa 2012.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s