Książka obrazkowa o Dolinie Muminków

Jestem świeżo po lekturze Tove Jansson. Mama Muminków – biografii znakomitej autorki opowiadań o Dolinie Muminków. Tove Jansson była świetną pisarką, ale przede wszystkim była malarką i ilustratorką książek. Czytając jej biografię, dowiedziałam się, że oprócz serii książek o Muminkach, wydała wiele komiksów i kilka książek obrazkowych (w których również występują bohaterowie zamieszkujący Dolinę).

Jedną z takich książek obrazkowych jest Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi. Jest to książka obrazkowa, która jednak zawiera krótki tekst na każdej stronie. Czytelnik sam może wybrać czy woli tylko oglądać i opowiadać swoją historię czy chciałby oglądać i czytać, bawiąc się z autorką w przeróżne podchody…

Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Malej Mi opowiada historię Muminka, który z bańką mleka spieszy do swojej mamy. Muminek wędruje przez ciemny las, bo oto zapada zmrok, przez góry i doliny. Chciałby już być w bezpiecznych ramionach mamy, a przed nim długa droga. Na swojej drodze spotyka Mimblę, która poszukuje Małej Mi, która gdzieś się zgubiła. Czy Muminek odnajdzie drogę do mamy? Czy Mimbla znajdzie swoją siostrzyczkę?

DSC_0011

Książka o Muminku zawiera świetne ilustracje oraz krótki tekst na każdej stronie, który zawsze kończy się zwrotem: „Co było potem?”. Ilustracje są duże i barwne. Z każdej strony możemy trochę podglądać następną, gdyż książka zawiera wycięte okienka o różnych kształtach.

Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Malej Mi jest zachwycająca, a czytając ją czułam się oczarowana. Już dawno nie jestem dzieckiem, a oglądając tę książkę czułam się jak mała dziewczynka. Z radością i ogromną ciekawością przewracałam kartkę, aby dowiedzieć się „co było potem” 🙂 Taki prosty zabieg daje ogromne pole dla wyobraźni. Zanim przewrócimy kartkę, możemy zadać dziecku (i sobie) pytanie: „co było potem” i wymyślać 🙂 Puśćmy wodze wyobraźni, a dopiero potem naprawdę przewróćmy kartkę i dowiedzmy się, co wymyśliła i namalowała Tove.

DSC_0013

Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Malej Mi jest przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia. Część ilustracji może wywołać lęk u dziecka, gdyż niektóre z nich są przepełnione grozą, niebezpieczeństwem i niepokojem, dlatego warto, aby dorosły towarzyszył małemu Czytelnikowi w czasie lektury.

Na podstawie opowiadania o Muminku spieszącym do mamy, dziecko może przepracować swój lęk o mamę, szczególnie lęk separacyjny. Dziecko uświadamia sobie, że mama nie zawsze będzie przy nim, ale że jest ona ostoją, że zawsze czeka na swoje dziecko, że można się skryć w jej ramionach i poczuć bezpiecznie.

Bardzo polecam!

DSC_0010Tove Jansson, Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi, Wydawnictwo EneDueRabe: Gdańsk 2011.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s