Z biblioteką za pan brat

Kiedy po raz pierwszy odwiedzam czyjś dom, zawsze mimowolnie się rozglądam i szukam półek z książkami. Nie ukrywam, że uważam, iż domy pełne książek są bardziej przytulne i w takich czuję się bardziej jak u siebie 😉

Jestem wielką propagatorką książek, szczególnie wśród najmłodszych, gdyż mam głębokie przekonanie, że dzieci, które nabędą dobrych nawyków w dzieciństwie, będą je stosować przez całe życie. Jeśli maluchy pokochają książki, to będą do nich sięgać także, kiedy dorosną.

W tej recenzji zapraszam Was do świata dzieci, których książki były całym światem 🙂

dsc_0055

Lusia z Antkiem i ich rodzice nie mieli telewizora, samochodu, ani nawet domu, a mimo tego byli bardzo szczęśliwi. Mieszkali w przyczepie kempingowej, która była wypełniona… książkami! Całymi dniami czytali i czytali. Niestety pewnego dnia okazało się, że książki przestały się mieścić, dlatego rodzina musiała się ich pozbyć! Życie Antka i Lusi straciło sens… Na szczęście ta historia zakończyła się wielkim happy endem! Chcecie wiedzieć, co się stało?! Koniecznie zerknijcie do książki Petera Carnavasa O dzieciach, które kochają książki.

Książki Petera Carnavasa są niezwykłe. Krótki, a nawet, chciałoby się rzec bardzo oszczędny, tekst jest ściśle połączony i uzupełniony przez kolorowe ilustracje. Tekst współgra z ilustracjami, tworząc harmonijną całość.

W opowieści O dzieciach, które kochają książki, Peter Carnavas trochę bawi się z Czytelnikiem w kotka i myszkę. Z jednej strony pokazuje jak cudowne i ważne są książki, ale z drugiej mówi: uwaga, nie zatraćcie się w nich! Mam wrażenie, że autor to taki filozof stoik, który wyznaje zasadę złotego środka 😉 Nie ulega wątpliwości, że książki są bardzo ważne i bardzo potrzebne, że mogą scalić rodzinę, bo bez nich jest jakoś pusto, zbyt dużo miejsca i wolnego czasu. Ta książka to opowieść o wielkiej mocy wspólnego czytania, ale także ukłon w stronę bibliotek, jako bardzo ważnych miejsc na mapie każdej wsi i miasta.

dsc_0056

Książka O dzieciach, które kochają książki jest przeznaczona dla dzieci od 4 roku życia. Myślę, że to bardzo ciekawa propozycja, którą można wykorzystać w przedszkolu na zajęciach o książkach, o szacunku do nich, ale również o tym, jak ważne i potrzebne są biblioteki. Jeśli pracujecie w bibliotece lub macie zamiar przeprowadzać lekcję biblioteczną z przedszkolakami lub dziećmi z młodszych klas, to książka Carnavasa to świetny punkt wyjścia 🙂

Polecam!

dsc_0054 Peter Carnavas, O dzieciach, które kochają książki, Wydawnictwo Adamada: Gdańsk 2016.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s