Obowiązkowa lektura dla każdego chłopca!

Dla Kuby!

Kiedy obserwuję młodych chłopców, a także mężczyzn u progu dorosłości (czasem także, niestety, dorosłych facetów), z przykrością dostrzegam, że mieli mało dobrych, męskich wzorców. Etos rycerza (niekoniecznie przysłowiowego na białym koniu 😉 ) zanika. Młodzi chłopcy bardzo często nie zdają sobie sprawy, że ideał mężczyzny to nie napakowany testosteronem, umięśniony, niewrażliwy i silny facet, ale mężny, odpowiedzialny, pokonujący swoje słabości i, paradoksalnie, wrażliwy mężczyzna. Kobiety chcą widzieć przy swoim boku właśnie takich mężczyzn, rycerzy, na których ramionach mogą oprzeć swoje zmęczone głowy i poczuć ich siłę, wykutą ze słabości.

Rodzice synów mogą znaleźć wiele poradników, które podają mądre sposoby na wychowanie odpowiedzialnego i mężnego chłopca. Jednym z takich sposobów jest pokazywanie synowi prawidłowych wzorów choćby w literaturze dziecięcej i młodzieżowej.

Już jakiś czas temu od zaprzyjaźnionego dziesięciolatka dostałam do przeczytania pewną książkę. Usłyszałam, że jest świetna i powinnam ją przeczytać (mhm… do tej pory to ja jemu przynosiłam książki do czytania 😉 ). Tak szczerze, to nie miałam najmniejszej ochoty na tę lekturę, ale sięgnęłam po nią tylko z sympatii do niego! Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, zaintrygowała mnie od pierwszych stron i już do końca czytałam ją z zapartym tchem!!!

Zapraszam do zaczytania się, bo Ruiny Gorlanu. Zwiadowcy. Księga 1 to świetna książka, którą napisał, pochodzący z dalekiej Australii, John Flanagan.

Will oraz czwórka jego przyjaciół: George, Horace, Jenny i Alyss wychowali się w zamkowym sierocińcu. Dzięki pomocy barona Aralda, władcy lenna Redmond, ich dzieciństwo minęło na nauce i zabawie, a także dziecinnych psotach. Mijały beztroskie lata, aż nadszedł Dzień Wyboru, w którym piętnastoletni młodzieńcy i młode damy mogli wybrać swoją przyszłość. Mistrzowie Sztuk przyjmowali do siebie uczniów według ich predyspozycji, ale także obserwując ich dotychczasową pracę i wyniki nauki.

Will najchętniej zostałby rycerzem, bo był przekonany, że jego nieżyjący ojciec zginął na polu walki jako bohater. Kiedy jego marzenie nie może się spełnić, okazuje się, że Will ma wielki talent w zupełnie innej dziedzinie… Na horyzoncie pojawia się mistrz Halt – zwiadowca, który składa niecodzienną propozycję baronowi Araldowi i od tej chwili przyszłość młodzieńca może przybrać zupełnie niespodziewany kształt… Czy pomimo początkowej niechęci Will zostanie zwiadowcą? Czy niespełnione marzenia mogą okazać się niespodziewanym szczęściem? A czy mimo tego warto marzyć?

Ruiny Gorlanu to fenomenalna powieść fantasy dla chłopców (ale myślę, że także dziewczynek) od 10 roku życia. Charakteryzuje się wartką i mocno trzymającą w napięciu akcją, świetną tematyką i bardzo wyrazistymi, wspaniale opisanymi bohaterami.

Młody Czytelnik może utożsamić się z Willem, który jest bardzo przyjaznym bohaterem, a który ze zniechęconego piętnastolatka, którego marzenia o zostaniu rycerzem legły w gruzach, zmienia się w odpowiedzialnego i mądrego młodzieńca. Dla części Czytelników ważniejszym (lub równie ważnym) bohaterem może zostać Horace, chłopiec bardzo inteligentny i uzdolniony, któremu udaje się dostać do Szkoły Rycerzy, a który pada ofiarą trzech starszych chłopaków, który zamieniają jego życie w koszmar.

Ruiny Gorlanu to niezwykła opowieść o przyjaźni, o męstwie i o odwadze. To historia ciężkiej pracy, pokonywaniu swoich słabości i przekuwaniu wad w zalety. To także książka o dobrym nauczycielu, który jest bardzo wymagający, ale któremu zawsze zależy na swoim uczniu! To genialna historia, która powinna stać się lekturą obowiązkową każdego chłopca.

Bardzo mi się podobało, że autor poruszył problem znęcania się nad młodszym i opisał go bardzo plastycznie. Świetnie pokazał mechanizmy takiej przemocy, zachowanie katów, ale przede wszystkim sytuację ofiary. Kapitalnie poprowadził narrację do rozwiązania patowej sytuacji i ukarania winnych.

Do tej pory ukazało się 12 ksiąg z serii Zwiadowcy. Dlatego już nie mogę się doczekać, aż przeczytam dalsze losy Willa i jego przyjaciół.

Bardzo, bardzo serdecznie polecam!

zwiadowcy John Flanagan, Ruiny Gorlanu. Zwiadowcy. Księga 1, Wydawnictwo Jaguar: Warszawa 2011.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s