I Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

Już jutro 14 listopada 2016 roku będziemy obchodzili I Ogólnopolski Dzień Biblioterapii w Polsce.

Biblioterapia jest prężnie działającą, aczkolwiek stosunkowo młodą dziedziną wiedzy, która za pomocą książek, czytania oraz wielu działań z pogranicza arteterapii czy muzykoterapii ma na celu umocnić człowieka, wspierać go, a nawet (jako metoda psychoterapii) leczyć pacjentów chorujących zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Książka może być narzędziem leczniczym. Wiedzieli już o tym starożytni Grecy, którzy nazywali biblioteki lecznicami duszy.

Od 14 do 19 listopada w całej Polsce będzie trwał Tydzień Biblioterapii, a jego hasło przewodnie to Czytanie pomaga. Z tej okazji w wielu bibliotekach i ośrodkach kultury będą się odbywały różne wydarzenia, promujące czytelnictwo oraz biblioterapię.

Także z tej okazji już jutro w poniedziałek 14 listopada o godzinie 18.00 rozpocznie się webinarium Czytanie pomaga, które poprowadzi pani dr Wanda Matras – Mastalerz – pracownik naukowy UP w Krakowie, przewodnicząca Krakowskiego Koła Biblioterapeutów oraz autorka wielu publikacji z zakresu terapeutycznej i edukacyjnej funkcji książki i biblioterapii.

Webinarium jest wykładem internetowym, prowadzonym na specjalnej platformie. Każdy może wziąć w nim udział, wystarczy zalogować się do platformy webinaryjnej, wchodząc na podany link (należy do zrobić ok 10 min przed godziną wykładu):

https://frsi.clickmeeting.com/czytanie-pomaga-literatura-jako-narzedzie-terapeutyczne

Organizatorem webinarium „Czytanie pomaga. Literatura jako narzędzie terapeutyczne” jest Centrum Literatury Dziecięcej Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Jak zapewnia organizator to webinarium „będzie próbą wskazania potencjału tkwiącego w biblioterapii i możliwości wykorzystania jej w procesie umacniania czytelnika. Książki mogą stać się elementem działań  z zakresu profilaktyki, terapii, wychowania, edukacji i socjalizacji odbiorców w każdym wieku. Obcowanie z dziełem literackim może mieć właściwości terapeutycznie  wtedy, gdy pomiędzy utworem a odbiorcą zajdą relacje opierające się na  trzech zasadniczych funkcjach: sprawiającej przyjemność, łagodzącej napięcie psychiczne oraz prowadzącej do rozwoju (przemiany). Książki mogą stanowić remedium na indywidualne problemy emocjonalne i prowadzić do pozytywnego  przewartościowania negatywnych doświadczeń poprzez dostarczanie wzorców osobowych oraz treściowych matryc do interpretacji”.

 Poznałam panią dr Wandę Matras – Mastalerz na wykładach właśnie z biblioterapii i jestem przekonana, że to webinarium będzie bardzo ciekawe i mądre, gdyż pani doktor jest osobą posiadającą ogromną wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu zajęć biblioterapeutycznych, a także, co jest jej ogromnym atutem, osobą niezwykle miłą, sympatyczną, o wysokiej kulturze osobistej. Ponadto bardzo, ale to bardzo dobrze się jej słucha!

Przed udziałem w spotkaniu prosimy także o zapoznanie się z informacjami zawartymi tutaj:

http://www.biblioteki.org/webinaria/Przed_udzialem_w_webinarium_to_warto_wiedzie-.html

 Bardzo serdecznie polecam!

 czytanie-pomaga

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s