Miś – podróżnik i problemy współczesnego świata

Kilka dni temu pisałam o książce Zuzanny Orlińskiej Stary Noe, która została laureatem 23 Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego Koziołek 2016. W tym roku oprócz głównej nagrody przyznano także dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymała Agnieszka Suchowierska za książkę Mat i świat. Wyróżnienie to przyznano za udaną próbę połączenia tradycyjnego motywu wędrującej zabawki z ważnymi sprawami współczesnego świata. Kiedy przeczytałam to uzasadnienie, postanowiłam sięgnąć po tę niezwykłą historię pluszowego misia, a teraz zapraszam na sprawozdanie z moich wrażeń po lekturze 🙂

Tytułowy bohater książki to Mat, sympatyczny pluszowy miś, który urodził się w pewnej fabryce zabawek w Chinach. Chociaż krawcowe na wielkich maszynach szyły przez 10-12 godzin dziennie mnóstwo jednakowych misiów, każdy z nich został zareklamowany jako jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny, a w dodatku szyty ręcznie (sic!) i słono wyceniony.

14976090_1234191756626545_294327530_o

Kiedy Mat został ubrany w eleganckie ubranie i dostał plecak podróżnika, w pięknym opakowaniu, a następnie wielkiej skrzyni, opuścił fabrykę i popłynął statkiem do Holandii. Spędził tam wiele miłych chwil, ale wreszcie trafił do Białegostoku, jednak to nie był koniec jego podróży…

Pluszowy miś był bardzo ciekawy świata i w czasie swoich podróży chętnie słuchał wszelkich opowieści, które ułatwiały mu zrozumienie wszystkich niewiadomych (a było ich w życiu Mata wiele).

15182469_1234191733293214_1610267115_o

Mat i świat Agnieszki Suchowierskiej to książka dla 6-7 – latków. Historia o misiu sugerowałaby młodszych odbiorców, jednak przygody Mata są zanurzone w trudnym świecie dorosłych, który mógłby być zbyt skomplikowany i niezrozumiały dla przedszkolaków.

Niewolnicza praca w chińskich fabrykach, zatrudnianie nieletnich, duża rozbieżność pomiędzy bogatymi, a biednymi ludźmi, dorośli i dzieci pracujący oraz mieszkający na śmietnikach to problemy współczesnego świata, które poruszyła autorka w tej sympatycznej opowieści o misiu-podróżniku. Każdy z tych problemów jest opisany na przykładzie i trafnie zilustrowany, ale myślę, że będzie on wymagał komentarza ze strony rodziców lub będzie skłaniał do zadawania pytań przez dzieci.

Myślę, że takie książki, choć niewątpliwie poruszające trudne tematy, są potrzebne nawet małym Czytelnikom. Dzięki takim lekturom dzieci będą w stanie docenić to, co mają i nauczą się, że w różnych miejscach na świecie żyją ludzie potrzebujący pomocy i że są sposoby, aby udzielić im wsparcia.

Opowieść o Macie została bardzo starannie zilustrowana przez Tomasza Kaczkowskiego. Obrazki są kolorowe i świetnie uzupełniają tekst.

Dodatkowym atutem książki jest minisłownik, który tłumaczy dzieciom niezrozumiałe czy trudne słowa i wyrażenia. Będzie szczególnie pomocny przy samodzielnym czytaniu.

Zachęcam do lektury tej niezwykłej książki!

15129711_1234191799959874_930970745_n Agnieszka Suchowierska, Mat i świat, Wydawnictwo Krytyki Politycznej: Warszawa 2015.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s