Literackie wspomnienia z dzieciństwa

jokohama2

W ubiegłym roku władze miasta Jokohamy stworzyły fantastyczną Kampanię „Książki kształtują dzieci”. Kampania ta była skierowana głównie do bibliotekarzy, którzy mają ogromną rolę w krzewieniu czytelnictwa wśród dzieci. W całym mieście pojawiły się świetne plakaty z krótkimi, ale bardzo sugestywnymi hasłami: „Książki to więcej niż wiedza”, „Jesteśmy ukształtowani z naszych książek z dzieciństwa” oraz „Nowa książka, nowy przyjaciel”.

jokohama3

jokohama

Ta japońska kampania skojarzyła mi się z książką, o której dowiedziałam się na kursie biblioterapii (na który uczęszczam od października). Bardzo mnie zaintrygowała, kupiłam ją, przeczytałam jednym tchem i teraz to Was chcę zachęcić do jej lektury. Co czytali sobie, kiedy byli mali? to 24 wywiady z różnymi znanymi osobistościami ze świata kultury i sztuki, które przeprowadzili Ewa Świerżewska i Jarosław Mikołajewski.

Pomysłodawcy książki (podobnie jak autorzy kampanii z Jokohamy) postawili tezę, że ulubione książki z dzieciństwa mają ogromny wpływ na kształtowanie osobowości człowieka. To, co czytamy, a szczególnie to, co czytaliśmy jako dzieci (lub nam czytano) zostaje w nas na całe dorosłe życie i wiele naszych wyborów ma swoje przyczyny w dziecięcych lekturach.

Andrzej Wajda, profesor Jerzy Blarczyk, Krystyna Janda, Janina Ochojska, Grzegorz Turnau, Ewa Woydyłło, Aga Zaryan oraz wiele innych znanych osób podzieliło się swoimi historiami związanymi z książkami dzieciństwa. Wszystkie wywiady są pełne zabawnych, wzruszających i bardzo ciekawych opowieści oraz anegdot. Wielkim atutem książki są niezwykłe, kolorowe portrety zaproszonych do rozmów gości, ich zdjęcia z dzieciństwa, a także … oryginalne okładki czytanych przez nich książek. Autorzy zadali sobie wiele trudu, aby odnaleźć książki wydane w latach 30, 40 czy 50 XX wieku. Dzięki ich staraniom ta lektura nabiera wyrazistego smaku, a w dodatku świetnie się ją czyta.

Bardzo interesujące jest to, że we wspomnieniach wielu rozmówców pojawiają się te same książki, aczkolwiek ich odbiór jest różny. Jedni wzruszali się daną lekturą, a inni stwierdzali, że czuli się, jakby musieli czytać ją za karę 😉

15233709_1239095569469497_946439935_o

Już za pasem grudzień, a więc mikołajki i Święta Bożego Narodzenia. Co czytali sobie, kiedy byli mali? to rewelacyjny prezent gwiazdkowy 😉 Ucieszy każdego obdarowanego, polecam!

15216034_1239095656136155_1998166633_o

Co czytali sobie, kiedy byli mali?, Wydawnictwo Egmont: Warszawa 2014.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s