Zrozumieć matematykę – to proste!

Kilkanaście lat temu, kiedy chodziłam do szkoły, mnie, moim koleżankom oraz kolegom z klasy wydawało się, że matematyka to strata czasu. Ot, tylko przedmiot w szkole, który ma nam utrudnić życie i nie pozwolić spać spokojnie 😉 Nawet na studiach z pedagogiki specjalnej, na zajęciach o metodyce matematyki, rozmawialiśmy o tym, że matematyka w szkole, oprócz oczywiście nabycia umiejętności rachowania, jest przedmiotem głównie rozwijającym inteligencję oraz kształcącym umiejętność logicznego myślenia, niźli przedmiotem, którego znajomość przyda nam się w dorosłym życiu.

Nic bardziej mylnego… Zmieniłam swój pogląd, odkrywając, że matematyka faktycznie jest wszędzie i w wielu sferach życia możemy ją wykorzystywać (i wykorzystujemy, nie wiedząc, że jej używamy sic!), dzięki wspaniałym książkom Anny Cerasoli. O pierwszej z nich Pan Kartezjusz gra w statki, czyli podróże do krainy matematyki pisałam już jakiś czas temu, a teraz chciałabym zachęcić, abyście sięgnęli do drugiej części przygód Filipa i jego dziadka w książce Bakterie do kwadratu, czyli matematyka jest wszędzie.

W drugiej części przygód Filipa i jego arcysympatycznego dziadka, młody Czytelnik dowie się co to jest arytmetyka zegara, czy opłaca się grać w totolotka, kiedy w czasie liczenia warto skorzystać z matematycznego drzewka, co to jest logarytm, w jaki sposób stworzyć szyfr nie do złamania, dlaczego tak ważna jest logika, jaka jest różnica pomiędzy obwodem równoległym a obwodem szeregowym oraz o wielu innych bardzo ciekawych zagadnieniach, a w dodatku bardzo przydatnych w codziennym życiu.

15322437_1247900011922386_834479158_o

Anna Cerasoli pisząc książki o matematyce zrobiła świetną pracę. Te opowiadania są przede wszystkim bardzo ciekawe, wciągające, zabawne, a w dodatku pouczające. W łatwy i dowcipny sposób uczą wielu naprawdę trudnych matematycznych zagadnień, a przy tym młody Czytelnik wcale nie odczuwa, że się uczy, gdyż to nabywanie wiedzy jest jakby mimochodem, a oto przecież w uczeniu i uczeniu się chodzi!

Książki o podróżach do krainy matematyki są przeznaczone dla dzieci od 10 roku życia. One świetnie pokazują, że nie jest się za małym, aby móc zrozumieć i polubić matematykę.

Gdybym uczyła matematyki, wprowadziłabym lektury obowiązkowe na tym przedmiocie i należałyby do nich książki Anny Cerasoli 😉 Gdybym pracowała w bibliotece, zamówiłabym kilkanaście egzemplarzy tych dwóch książek i polecała każdemu dziecku, które narzekałoby, że musi się uczyć matematyki 😉 Nie jestem ani matematykiem, ani bibliotekarzem, ale pisząc te słowa, chciałabym bardzo polecić te książki. Są niezbędne w domu każdego ucznia szkoły podstawowej 😉

Bardzo polecam!

15303974_1247900048589049_1281507072_o Anna Cerasoli, Bakterie do kwadratu, czyli matematyka jest wszędzie, Wydawnictwo Adamada: Gdańsk 2016.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s