A dlaczego?! – mądre odpowiedzi na trudne pytania

Pamiętam, że swego czasu opiekowałam się pewnym rezolutnym trzylatkiem i podczas pierwszego spotkania jego mama powiedziała mi, że chłopczyk zadaje całe mnóstwo pytań, a ja mogę mu na nie odpowiadać cokolwiek! Pomyślałam wtedy: o zgrozo, jak to?! Przecież dziecku zawsze należy odpowiadać na temat, z sensem, no i w ogóle! Po kilku dniach, kiedy wciąż słyszałam: „a dlaczego??” dziesiąty raz pod rząd o tą samą rzecz czy zjawisko, to zwątpiłam. Przyznałam wtedy w duchu, że jego mama miała rację, to znaczy stwierdziłam, że kiedy dziecko pyta po raz enty o to samo, trudno odpowiadać mądrze, a w dodatku dostosowując wiedzę do możliwości percepcyjnych trzy czy czterolatka, no a czasem po prostu brakuje słów oraz, przykro to stwierdzić, ale również wiedzy.

W takich trudnych, a w dodatku częstych, wychowawczych sytuacjach, najłatwiej sięgnąć do mądrej książki, która uporządkuje wiedzę rodziców i opiekunów, a przede wszystkim da odpowiedzi na czasami bardzo skomplikowane pytania dzieci. W końcu nie ukrywajmy, rodzice i nauczyciele czasem bardzo potrzebowaliby doktoratu z fizyki, astronomii, biologii czy innej filozofii, ale przecież nie wszystko można mieć 🙂

Skąd się bierze tęcza? Dlaczego na zdjęciach mamy czerwone oczy? Jak to możliwe, że w muszli słychać szum morza? Dlaczego napoje gazowane syczą? Dlaczego popcorn strzela? Czy powietrze coś waży? Dlaczego na mrozie język przykleja się do metalu? Dlaczego czasem widzimy księżyc także w dzień? Dlaczego gwiazdy mrugają? Co sprawia, że wieje wiatr? Dlaczego ocean jest słony? Jak powstają płatki śniegu? Czemu w zimie widzimy swój oddech? Dlaczego zebra ma paski? Dlaczego kwiaty pachną? Dlaczego komary gryzą ludzi? Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Po co człowiekowi gęsia skórka? Dlaczego niektóre piosenki zostają nam w głowie długo?

Te oraz wiele, wiele innych fascynujących pytań (ORAZ ODPOWIEDZI!!!), które zadają dzieci, zostało zebranych w książce Kathy Wollard pt. Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci.

Od lat 90 ubiegłego wieku Kathy Wollard, fizyk z wykształcenia i dziennikarka z zawodu, na łamach amerykańskiej gazety „Newsday” prowadzi rubrykę Jak to możliwe? Rubryka cieszyła się tak wielką popularnością, że dzieci z całego świata przysyłały do niej swoje pytania, czekając na mądre i wyczerpujące odpowiedzi. W końcu dziennikarka zdecydowała się wydać je wszystkie w formie książkowej.

Książka Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci jest przeznaczona do samodzielnego czytania dla dzieci powyżej 10 roku życia oraz dla dorosłych, dla których ma posłużyć jako skarbnica mądrości  (aby nie napisać ściąga) 😉

Odpowiedzi na każde pytania, które znajdują się w książce są szczegółowe, napisane z sensem, ale również wytłumaczone w miarę prosty sposób, przełożone trochę na język laika, który chciałby zdobyć praktyczną wiedzę. W odpowiedziach możemy znaleźć także całe pokłady dobrego humoru. Tekst uzupełniają małe, ale dosyć kolorowe i bardzo zabawne ilustracje. W całej książce znajduje się ponad 400 stron frapujących pytań i mnóstwo mądrych odpowiedzi.

To fascynująca lektura spowoduje, że wyraz nuda zniknie z osobistego słownika Waszych dzieci 😉 Doskonała w sam raz na mnóstwo wolnego czasu w ferie zimowe czy wakacje. Polecam!

jak-to-mozliwe Kathy Wollard, Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci, Wydawnictwo Prószyński i Spółka: Warszawa 2016.

Reklamy

2 thoughts on “A dlaczego?! – mądre odpowiedzi na trudne pytania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s