Mała, sprytna myszka i … Gruffalo

Kiedy okazuje się, że inni są od nas więksi, silniejsi, starsi i generalnie wydaje nam się, że z kimkolwiek stanęlibyśmy do walki, nie mamy szans, warto uzmysłowić sobie, że laur zwycięstwa nie zawsze trafia do najsilniejszych. Pamiętacie opowieść o żółwiu i zającu, którzy konkurowali ze sobą o miano najszybszego zwierzęcia?! Ku wielkiemu zdziwieniu szaraka, konkurencję wygrało najwolniejsze zwierzę w całym lesie. No właśnie, przecież niejedna wojna została zakończona pomyślnie nie dzięki sile mięśni, ale mądrości i sprytowi.

Czy mała myszka mimo wielkiego strachu jest w stanie pokonać większe od siebie zwierzęta? Czy spryt i mądrość są ważniejsze od siły mięśni?? Oczywiście! Przekonajcie się sami, dzięki niezwykłej, napisanej z wielkim poczuciem humoru i dystansem do świata, książce Julii Donaldson pt. Gruffalo.

W wielkim lesie żyła sobie mała myszka. Pewnego razu postanowiła wyruszyć na spacer i zażyć trochę świeżego powietrza oraz ruchu. Ale jak tu spacerować, kiedy zza każdego krzaka czy kamienia czai się niebezpieczeństwo. Z jednej strony rudy lis ma ochotę na śniadanie, z drugiej nadlatuje sowa, której strasznie burczy w brzuchu, a między liśćmi pełznie głodny wąż… Co ma w takiej sytuacji zrobić mała myszka, która, co tu dużo mówić, byłaby pyszną przekąską?! Nie pozostaje jej nic innego, jak wykorzystać jeden ze swoich atutów, czyli… spryt. Tylko, co zrobi mała myszka, kiedy okaże się, że wszystko, co wymyśliła naprawdę się ziściło?! Wiadomo, znowu wyciągnie asa z rękawa i okaże się sprytniejsza, niż reszta zwierząt!

Gruffalo to pogodna, zabawna i bardzo pouczająca historia o myszce, która choć najmniejsza w lesie, okazała się sprytniejsza od wszystkich zwierząt. Jest przeznaczona dla dzieci od 3 roku życia.

Ta opowieść jest świetna zwłaszcza dla dzieci, które mają kompleksy, są wycofane lub lękliwe czy też mają tendencję do porównywania się z rówieśnikami (a to porównywanie wychodzi dla nich niekorzystnie). W bardzo prosty sposób tłumaczy maluchom, że z niejednej trudnej sytuacji można wyjść zwycięsko, kiedy tylko skorzysta się ze swoich mocnych stron. Ta historyjka to świetny początek do rozmowy z dziećmi o ich atutach i talentach, które mogą wykorzystać w kontaktach z rówieśnikami, a także o pokonywaniu przeszkód i swoich słabych stron. Warto tego uczyć dzieci już od przedszkola!

Gruffalo został rewelacyjnie wymyślony, opowiedziany, ale i namalowany. Ilustracje są kolorowe, zabawne, ale przede wszystkim fantastycznie uzupełniają tekst.

Serdecznie polecam!

gruffalo1 Julia Donaldson, Gruffalo, Wydawnictwo EneDueRabe: Gdańsk 2013.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s