Opowiastki o odwadze

Zdobycie pewności siebie i odwagi, radzenie sobie z całym wachlarzem emocji (a w szczególności ze złością), a także rozwiązywanie konfliktowych sytuacji to obszary, które warto zacząć trenować już u dziecka w wieku przedszkolnym. Dawanie dzieciom mądrych, dobrych przykładów to najlepszy sposób na naukę, gdyż dzieci uczą się przede wszystkim poprzez naśladownictwo. Warto pokazywać dzieciom pozytywne rozwiązywania różnych trudnych sytuacji w życiu realnym, ale również w literaturze.

Jedną z najnowszych propozycji Wydawnictwa Prószyński i S-ka jest książka przeznaczona dla przedszkolaków To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie, która może posłużyć jako ciekawy wstęp do rozmowy o pewności siebie, odwadze, rozwiązywaniu konfliktów między rówieśnikami czy radzeniu sobie z emocjami.

Książka ta to zbiór kilkunastu krótkich, ale bardzo treściwych opowiadań przeznaczonych dla przedszkolaków od 4 roku życia. Opowieści zostały podzielone na trzy części: „Brawo, udało ci się!”, „Pogódźmy się!” oraz „Kolorowych snów!”.

34_35_to-ja_duzy-i-odwazny

W pierwszej części znajdują się opowiadania, które dodają dzieciom pewności siebie, są tam opowieści między innymi o pokonywaniu lęku przed pająkami i psami, o potrzebie pomocy starszym i zwierzętom, nawiązywaniu relacji z rówieśnikami czy strachu przed odrzuceniem. Druga część to historyjki, które pomagają dzieciom pogodzić się z rówieśnikami, znajdują się w niej opowiadania między innymi o rozwiązywaniu konfliktów w domu z rodzicami oraz rodzeństwem, ale również przypowiastki o konstruktywnych sposobach godzenia się z rówieśnikami. Ostatnia część to przede wszystkim historyjki na dobranoc, pozytywne, wyciszające opowiadania, przy których łatwiej dzieciom zasnąć oraz dające perspektywę miłych snów.

92_93_to-ja_duzy-i-odwazny

Atutem opowiadań z wszystkich trzech części jest to, że są one krótkie, zostały napisane językiem dostosowanym do percepcji dzieci, a także kończą się szczęśliwie. Według mnie najbardziej udane i mądre opowiadania to te, które budują u dzieci pewności siebie oraz bajeczki na dobranoc.

Książka To ja! Duży i odważny! została bardzo ładnie zilustrowana. Na każdej stronie znajdują się niewielkie, ale kolorowe i sympatyczne ilustracje.

Wszystkie historyki to dobry materiał do rozmów z dziećmi w domu, ale także świetne opowiadania, które można wykorzystać w czasie zajęć w przedszkolu.

Polecam!

to-ja_duzy-i-odwazny To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie, Wydawnictwo Prószyński i S-ka: Warszawa 2017.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s